tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Pavol Naď, foto: tasr

Sudca Naď priznáva: Odkedy šéfujem disciplinárkam, prežívam najťažšie životné obdobie

Predseda Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR Pavol Naď prežil od vlaňajšieho vymenovania do funkcie najťažšie obdobie vo svojom živote. Pre TASR to uviedol pri príležitosti prvého výročia fungovania NSS SR. „Veľmi úspešne sme rozbehli správne súdnictvo v kasačnej agende, tiež disciplinárne konania,“ zhodnotil.

NSS SR začal fungovať od augusta 2021. „Hlavnou výzvou bolo zabezpečiť všetky podmienky pre sudcov a podporný súdny aparát pre ich kvalitné rozhodovanie. Bolo to obrovské množstvo úkonov právnej a administratívnej povahy,“ zdôraznil Naď.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha
  2. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  3. justícia, spravodlivosť, zákon
  4. Juraj Sopoliga na snímke z januára 2019 ako kandidát na post ústavného sudcu.
  5. Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Okrem správnej agendy má NSS SR na starosti aj disciplinárky sudcov, prokurátorov, exekútorov a notárov. „Všetky tieto štyri profesie, ale aj široká verejnosť, od nás očakávajú v týchto dôležitých kauzách spravodlivé a kvalitne odôvodnené rozhodnutia, vydané v primeranej lehote. Tomu sme podriadili všetky prípravné procesy, predovšetkým však kreovanie disciplinárnych senátov,“ vyhlásil pre TASR.

Ako ďalej uviedol, v decembri 2021 súd oficiálne prevzal od Súdnej rady SR 76 disciplinárnych vecí proti sudcom, z ktorých viac ako polovicu už stihli tri disciplinárne senáty rozhodnúť a u ďalších určiť termín ústnych pojednávaní na najbližšie týždne. „Rozhodli sme aj v mediálne sledovanej kauze špeciálneho prokurátora,“ dodal. Senáty sa podľa jeho slov snažia o čo najdôslednejšie preskúmanie skutkového stavu veci. „O nájdenie spravodlivého riešenia v otázke viny a trestu a tiež je badateľný aj mnou sledovaný zámer budovať judikatúru v disciplinárnych veciach tak, aby boli určované hranice správania sa sudcov, prokurátorov, exekútorov a notárov v pracovnom pôsobení a aj v súkromnom živote,“ podotkol Naď. Každý mesiac prichádza podľa jeho slov na súd viac ako desať nových disciplinárnych návrhov. 

„Čelili sme, žiaľ, aj neodôvodneným útokom na kanceláriu súdu, spočívajúcim v nepravdivých obvineniach z vecí založených na klamstve alebo polopravdách. Aj s tým sme sa však vyrovnali predkladaním jasných argumentov o nedôvodnosti šírených informácií, ktorých zámerom bolo zjavne poškodiť meno našej inštitúcie. Posilnilo nás to,“ ozrejmil predseda súdu.

NSS SR má hierarchicky postavenie ako Najvyšší súd SR. Okrem správneho súdnictva a disciplinárok má za úlohu rozhodovať aj o volebných sťažnostiach.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudca Naď priznáva: Odkedy šéfujem disciplinárkam, prežívam najťažšie životné obdobie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku