eReport.sk
Rozviazané ruky viac ako zákon?
Zľava Daniel Lipšic a a Maroš Žilinka. Foto: tasr

Žilinka hovorí o hanbe aj zákernosti: Odmietam obvinenia Lipšicovho úradu!


Je to zákerný a ničím nepodložený útok, ktorý nemá nič spoločné s otvorenosťou. V reakcii na vyjadrenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) o údajnom neštandardnom postupe Generálnej prokuratúry (GP) SR to na utorkovej tlačovej konferencii uviedol generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, zdôrazňujúci, že jeho úrad koná v súlade so zákonom. Útok zo strany UŠP označil aj za hanbu.

Spolu s ďalšími členmi vedenia GP odmietol obvinenia o účelovosti konania GP, na ktoré sa v stanovisku snažia predstavitelia ÚŠP upozorniť v súvislosti s prípadom trestného stíhania bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.

Šéf prokurátorov odmieta nadprácu GP

Okolnosti komunikácie a žiadosti o predloženie vyšetrovacieho spisu, ktoré v tejto súvislosti opisujú prokurátori ÚŠP ako urgencie, ktoré „intenzitou a spôsobom nemajú v iných trestných veciach obdobu“, mali podľa predstaviteľov GP formu bežnej komunikácie a výslovne organizačný charakter.

„Považujem za absolútne nekorektné, ak podriadená prokurátora informuje takýmto spôsobom o internej komunikácii v procese vybavovania trestnej veci,“ zdôraznil Žilinka. Konanie prokurátorov ÚŠP a naratív, ktorým naznačujú nadprácu GP v prospech určitej osoby, je podľa Žilinku spôsobom, ako vytvárať tlak, „aby sa rozhodlo určitým spôsobom“.

Pri Lipšicovi vidí vzdor proti nadriadenej inštitúcii

Šéf prokuratúry ďalej tvrdí, že znenie stanoviska ÚŠP nerešpektuje zákonné právomoci a povinnosti generálneho prokurátora a jeho úradu, navyše nekorešponduje s inou komunikáciou niektorých jej signatárov s generálnym prokurátorom. Za stanoviskom a vyjadreniami samotného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica vidí jeho vzdor voči nadriadenej inštitúcii. Žilinka zdôraznil, že GP i v prípade postupu voči ÚŠP koná vždy v súlade so zákonným rozdelením kompetencií.

Je to vraj len o dodržiavaní pravidiel

Nemyslí si, že sa deje vojna v prokuratúre, vzťahy však majú podľa neho jasný rámec. „Je to len o tom, či sa budú dodržiavať, alebo nebudú dodržiavať pravidlá subordinácie a kompetenčnej hierarchie,“ dodal Žilinka. Vydané stanovisko prokurátorov ÚŠP za rešpektovanie pravidiel nepovažuje.  

Lipšicovi prokurátori poukazujú na neštandardný postup

V stanovisku, ktoré podpísalo šesť prokurátorov ÚŠP a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, poukazujú na neštandardný postup Generálnej prokuratúry SR v prípade trestného stíhania bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.

Pri zrušení pôvodného obvinenia za využitia paragrafu 363 Trestného poriadku sa podľa špeciálnej prokuratúry postup GP radikálne vymykal jej doterajšej dlhodobej praxi. V súvislosti s trestným stíhaním exšéfa SIS zadržali cez víkend bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka SIS Borisa Beňu. Makóa obvinili pre krivú výpoveď a prísahu. Beňu pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď.

ÚŠP uviedol, že mu neprináleží hodnotiť, či prípad súvisí so snahou opätovne rozhodnúť postupom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku v prípade bývalého šéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského a podnikateľa Zoroslava Kollára.

Stanovisko ÚŠP k k údajným manipuláciám v trestnom konaní

Zdroj: fb/ušp

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Boris Beňa a Ľudovít Makó.
  2. Na kombosnímke zľava Maroš Žilinka a Ondrej Dostál.
  3. Špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic.
  4. Zákon očisty
  5. Na kombosnímke zľava Boris Beňa a Ľudovít Makó.
  6. Tomáš Taraba
  7. Ľudovít Makó

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka hovorí o hanbe aj zákernosti: Odmietam obvinenia Lipšicovho úradu!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: