eReport.sk
Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský.
Peter Kremský (OĽaNO). Foto: tasr

Najvyšší predstavitelia justície zmietli zo stola návrh poslanca OĽANO: Zásadný nesúhlas!

Najvyšší predstavitelia viacerých justičných inštitúcií odmietajú poslanecký návrh Petra Kremského (OĽANO) umožňujúci vznik živnosti na poskytovanie právnych služieb. Na spoločnom stretnutí sa na tom zhodli predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, predseda Najvyššieho správneho súdu SR Pavol Naď, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas.

„Zásadne nesúhlasíme s tým, aby bol popri advokácii vytvorený paralelný systém poskytovateľov právnych služieb formou živnosti. Ide o krok proti zabezpečeniu kvality a etiky pri poskytovaní právnych služieb občanom. Navrhovanú zmenu považujeme za nedôvodnú a odmietame ju ako celok,“ uviedli v spoločnom vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Kremský chce cez novelu živnostenského zákona, ktorou by sa zmenil aj zákon o advokácii, zaviesť nový typ viazanej živnosti – právne poradenstvo.

Stačiť by malo vyštudovať vysokú školu v odbore právo

Odôvodnil to zlepšením prístupu ľudí i právnických osôb k právnej pomoci či zvýšením transparentnosti poskytovaných služieb. Právni poradcovia by mohli podľa návrhu poskytovať právne rady, spisovať listiny o právnych úkonoch, spracúvať právne rozbory, robiť právne poradenstvo či konzultačnú činnosť v oblasti tvorby práva. Stačiť by im na to malo vyštudovať vysokú školu v odbore právo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Kremský (OĽANO).
  2. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
  3. Peter Pčolinský (Sme rodina)
  4. Peter Kremský a Peter Kažimír.
  5. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najvyšší predstavitelia justície zmietli zo stola návrh poslanca OĽANO: Zásadný nesúhlas!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne