tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
ropa, pohonné hmoty, čerpacia stanica, tankovanie
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Ceny ropy opäť narástli! Ako dlho sa bude hodnota „čierneho zlata“ navyšovať?

Ceny ropy v pondelok vzrástli. Komodita smeruje k ich najväčšiemu mesačnému zvýšeniu za takmer rok. Podporilo ju geopolitické napätie vo východnej Európe a na Blízkom východe, ako aj pokračujúci nedostatok na trhoch.

Rast ceny spôsobila aj nestabilná situácia na Ukrajine

Rusko zhromažďuje vojakov na hraniciach s Ukrajinou, čo zvyšuje napätie medzi Moskvou a Západom. A vyvoláva obavy z prerušenia dodávok ruskej ropy a zemného plynu do Európy, ak by Západ uvalil sankcie na Moskvu. Ďalšie riziko z hľadiska dodávok predstavujú útoky jemenských povstalcov na Spojené arabské emiráty.

Riziko sankcií voči Rusku je vysoké

Tieto faktory budú pravdepodobne pokračovať aj pred stredajším (2. 2.) stretnutím najväčších producentov ropy z aliancie OPEC+, na ktorom plánujú prediskutovať budúcu produkciu. Očakáva sa, že skupina sa bude držať doterajšej stratégie opatrného zvyšovania ťažobných kvót o 400.000 barelov denne každý mesiac.

Bude vás zaujímať:

  1. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka
  3. Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v marci sa v pondelok o 18.39 h SEČ predával po 87,44 USD (78,38 eura). To bolo o 62 centov alebo 0,71 % viac ako v prechádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena marcového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 1,16 USD alebo 1,29 % na 91,19 USD za barel.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ceny ropy opäť narástli! Ako dlho sa bude hodnota „čierneho zlata“ navyšovať?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku