eReport.sk
Údaje priniesli Dáta bez pátosu
Igor Matovič ako prezidentský kandidát? Spevák Marián Greksa vie, čo môžeme v jeho kampani očakávať. Zdroj: fb igor matovic

Žije na Slovensku? Matovič tvrdí, že Slováci zatiaľ krízu ani zvýšené ceny nepociťujú!

Minister financií Igor Matovič sa tak vyjadril pre agentúru TASR. Poznamenal, že si môžeme dovoliť čakať na rozhodnutia Európskej únie. Inflácia na Slovensku pritom v septembri prekročila 14% hranicu a podľa Eurostatu kupujeme štvrtý najdrahší chlieb v Európe.

Mohlo by vás zaujímať

 1. mikloš pauhofová čekan vyzvali
 2. Pôdohospodárstvo avizuje zmrazenie cien
 3. Definitívny koniec!
 4. Bez tohto sa nepohneme!
 5. Juraj a neboli ste vo vláde?
 6. Minimálna mzda sa na Slovensku zvyšuje
 7. Ursula von der Leyenová a Eduard Heger
 8. Ničiteľka?
 9. Tomáš OSTRO o Matovičovej volebnej "korupcii
 10. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini
 11. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

Minister financií zároveň priblížil, že aktuálne podpisoval napríklad rozpočtové opatrenie na uvoľnenie 30 miliónov eur pre regionálne školstvo. Tie majú byť určené práve na vyššie náklady škôl.

Máme komfort v porovnaní s ČR, že na domácnosti vyššie ceny energií nedoliehajú, ani do konca roka nebudú doliehať. Nechcem hovoriť, že máme mesiace času, ale verím, že do pár týždňov bude táto otázka vyriešená,“ 

Igor Matovič, minister financií

Dodal, že riešenia, súvisiace s aktuálnou energetickou krízou, bude vláda oznamovať postupne podľa toho, ako budú dohodnuté. Vysoké školy pritom hrozia, že od 17. novembra prejdú na distančnú výuku a nemocnice nevedia, či nebudú kvôli vysokým cenám energií nútené zatvárať oddelenia.

Jednotný s Hegerom

To, že máme čas, verejnosti odkázal aj predseda vlády Eduard Heger. URSO pritom od začiatku leta upozorňuje, že zatiaľ nezačalo platiť ani Memorandum o porozumení so spoločnosťou Slovenské elektrárne, a. s. 

Sťažujú sa aj pekári

„Dodávatelia energií začali od pekárov, cukrárov a cestovinárov pýtať zálohy na energie. Pýtame sa, kde na to máme zobrať? Štát sa na nás doslova vykašľal počas pandémie, od začiatku vojny nebol schopný nijako pomôcť a my nedisponujeme žiadnymi rezervami,“ hovoria zástupcovia pekárov a cukrárov. Na začiatku septembra vládu upozornili, že cena pri chlebe sa môže do konca roka vyšplhať na 8 eur za kus a taktiež, že hrozí zatváranie malých, najmä regionálnych pekární.

„Už v apríli tohto roka sme predstavili čiastkové riešenie situácie agroministrovi aj premiérovi a tí neboli schopní dodnes spraviť absolútne nič. Nové kompenzačné schémy pre potravinársky sektor stále neexistujú.“

 

Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC

Keďže o všetkom rozhoduje vláda, ktorá sa rozhodla čakať na Úniu, je pravdepodobné, že na pomoc si Slováci ešte počkajú. Mnohé členské štáty EÚ pritom začali s vyplácaním pomoci pre svojich občanov ešte počas leta.

Zdroj: tasr, URSO,SZPCC


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žije na Slovensku? Matovič tvrdí, že Slováci zatiaľ krízu ani zvýšené ceny nepociťujú!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre