eReport.sk
Ursula von der Leyenová a Eduard Heger
Zľava šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová a predseda vlády Eduard Heger. Zdroj: tasr

Na toto čaká Heger? Leyenová chce štáty donútiť, aby obmedzili používanie elektriny!

Bruselu sa už podarilo prinútiť krajiny EÚ, aby súhlasili so znížením spotreby plynu o 15 percent a von der Leyenová sa snaží o rovnaký vzorec pre elektrinu.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Trosky zo zničených domov po tom, ako sa oblasťou prehnal tajfún Rai v meste Talisay, na centrálnych Fiipínach 17. decembra 2021.
 2. Definitívny koniec!
 3. Predseda vlády Eduard Heger na Goralskom festivale
 4. Šéf Sme rodina Boris Kollár
 5. Minister hospodárstva SR Karel Hirman.
 6. Minister hospodárstva SR Karel Hirman
 7. Pellegrini, Hlas, expremiér
 8. Vládna nepomoc?
 9. Ministerstvo financií SR. Foto: eReport
 10. Na vodu vláda pozabudla?
 11. Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre hospodárske záležitosti a poslanec NR SR Peter Kremský (OĽaNO).

Najnovšími návrhmi z dielne Ursuly von der Leyenovej sa zaoberá portál Politico. Dokumenty, ktoré mali k nahliadnutiu odkryli, že Európska komisia chce krajinám nariadiť, aby znížili spotrebu energií o 5 percent a to počas „špičky.“ Štáty Únie sa majú zaviazať i k tomu, že „dobrovoľne“ taktiež znížia mesačný dopyt po elektrine o 10%.

V praxi by niektorým podnikom malo byť nariadené, aby sa v určitých hodinách dňa vypli, ideálne s cezhraničnou koordináciou tak, aby sa nenarušilo dodávanie niektorých kľúčových produktov.

Odborníci hovoria jasne

Z ich vyjadrení vyplýva, že by sa EK i EÚ mala miesto toho snažiť zamedziť špekulatívnemu obchodovaniu na energetických trhoch. Napríklad na diskutovanej burze v Lipsku, kde si komodity nakupuje aj Slovensko. Lacnú elektrinu, ktorú si vieme vyrobiť, si vzápätí na nej kupujeme i päť násobne drahšie. To kritizuje dlhodobo nielen opozícia, niektorí analytici, ale už i šéf Sme Rodina, Boris Kollár.

„Ak si nevie so špekulantami na burze spraviť poriadok Únia, potom si budeme musieť spraviť poriadok my doma. A vôbec ma nezaujíma, čo na to budú hovoriť nejakí právnici, či hochštapleri.“

Boris Kollár, predseda NR SR v relácii O 5 minút 12

Žiadosť o prehodnotenie

Niektoré krajiny minulý týždeň požiadali Brusel, aby namiesto navrhovaných riešení, aktivoval núdzovú brzdu o tom, ako vysoko sa môžu konečné ceny elektriny vyšplhať na energetických burzách. ACER, asociácia energetických regulátorov EÚ, uviedla, že bude zvažovať žiadosti národných energetických zástupcov – konečné rozhodnutie však môže padnúť až o šesť mesiacov.

Trestanie

Ursula von der Leyenová má taktiež v úmysle trestať krajiny, ktoré by si dokázali vyrobiť lacné energie. Krajiny by podľa nej mali byť navzájom solidárne a „trpieť rovnako.“ Na Slovensku stále nezačalo v praxi platiť Memorandum o porozumení so slovenskými elektrárňami, ku ktorému sa vláda zaviazala.

Katastrofa

Nový minister hospodárstva Hirman i predseda vlády Heger opatrne hovoria, že „ceny budú vyššie, ale nie tak aby ich ľudia nedokázali zaplatiť“. Nemocnice, školy, podniky, gastro sektor i domácnosti však už teraz poukazujú na to, že zálohové platby sú už v tejto chvíli tak vysoké, že hrozí katastrofa.

Zdroj: Politico


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na toto čaká Heger? Leyenová chce štáty donútiť, aby obmedzili používanie elektriny!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti