tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Slovalco
Slovalco. Zdroj: tasr

Generálny riaditeľ Slovalca bráni česť firmy, ktorú vláda nechala padnúť. Šipoš klame!

Jediná hlinikáreň na Slovensku, žiarske Slovalco, oznámila svoj koniec ešte v auguste. Zo Žiaru nad Hronom sa tak stáva nová hladová dolina. Člen hnutia OĽANO Michal Šipoš mal v televíznej relácii Na telo, o firme klamať a zavádzať.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ursula von der Leyenová a Eduard Heger
  2. Na ilustračnej snímke pracovník pri výrobe hliníka.
  3. Minister financií Igor Matovič

Ešte dva mesiace pred ohláseným krachom, navštívil Slovalco aj vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík. Ten vtedy povedal, že dúfa, „že raz príde vláda, ktorá by nedovolila, aby unikátna fabrika zanikla.“ Na novinársku otázku, prečo hlinikárni nepomohla tá, v ktorej je ministrom hospodárstva, odpovedal – „lebo Matovič je psychiatrický pacient.“

Matovič nemôže pomôcť všetkým

Problémy na trhu s hliníkom sú celoeurópske a možnosti Slovenska sú extrémne limitované. Štát nedokáže a nemôže dlhodobo kompenzovať vstupné náklady podnikateľským subjektom,“ uviedlo ku krachu Slovalca v auguste ministerstvo financií. Igor Matovič sa vyjadril,  že  „ho to mrzí.“

Šipošove tvrdenia

„Slovalco malo, pokiaľ mám informácie, nakúpenú elektrickú energiu, ale vyhodnotili si to tak, že pre nich je výhodnejšie tú elektrickú energiu predať ďalej. Na tom zarobili peniaze. A v tejto fáze, keď oni potrebujú vyše jednu miliardu, aby sme dali zo štátneho rozpočtu, aby mohli fungovať ďalej, tak jednoducho si vyhodnotili, že teraz pôjdu do útlmu. Ale my nemáme ani rozpočet, ani peniaze, aby sme teraz každú jednu firmu sanovali,“ uviedol poslanec za OĽANO Michal Šipoš v relácii Na telo.

Podľa šéfa Slovalca klamal

„Áno, Slovalco malo nakúpenú elektrickú energiu do konca roka 2022. S rozhodnutím o odstavení výroby na dobu neurčitú prijali akcionári podniku rozhodnutie o predaji kontraktu na elektrickú energiu na 4. kvartál tohto roku. Vďaka príjmom z predaja elektrickej energie budeme môcť v prvom rade bezpečne odstaviť a zakonzervovať pece na výrobu primárneho hliníka. Riadené odstavenie a zakonzervovanie sú dôležité pre možný reštart výroby v budúcnosti,“ uviedol pre média vo svojom stanovisku generálny riaditeľ Slovalca, Milan Veselý, ktorého Šipošove tvrdenia zdvihli zo stoličky.

Nič nežiadame

Śéfa hlinikárne rozhnevalo aj Śipošove tvrdenie, že Slovalco žiada od štátu milardy. Pravda je podľa neho taká, že fabrika nežiada od štátu ani euro.

Je pravda, že ak by Slovalco s výrobou pokračovalo, pri súčasných cenách elektrickej energie by fabrika skončila v stámiliónových stratách. A práve preto sme výrobu odstavili, nakoľko bez novelizácie Zákona 414/2012 o obchodovaní s emisnými kvótami by bolo ďalšie fungovanie ekonomicky neudržateľné. O takúto sumu by sme si teda nikdy ani len nedovolili žiadať,“ 

Milan Veselý, generálny riaditeľ Slovalco

Kam idú peniaze z Envirofondu?

Milan Veselý si tiež položil otázku, kam zmizla takmer miliarda eur z Envirofondu. Vysvetlil i to, komu mali byť peniaze po správnosti určené.

Slovensko každoročne od EÚ dostáva emisné povolenky v hodnote stoviek miliónov eur úplne zadarmo. Tieto povolenky ďalej predáva. Príjmy z predaja povoleniek (a teda peňazí od priemyselníkov) sú príjmami Envirofondu.,“ hovorí riaditeľ Slovalca a dodáva:

Envirofond môže tieto peniaze použiť výlučne na kompenzovanie priemyselníkov či zelené projekty. Dovedna takto Envirofond zarobil viac ako miliardu EUR, z ktorej drvivú väčšinu nevyužil ani na jeden zo spomenutých cieľov. Navyše pri súčasnej vysokej cene povolenky bude Envirofond aj v najbližších rokoch inkasovať stovky miliónov eur ročne.“

Zdroj: Na telo, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Generálny riaditeľ Slovalca bráni česť firmy, ktorú vláda nechala padnúť. Šipoš klame!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku