tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Miroslav Žiak, poslanec za SaS.
Miroslav Žiak, poslanec za SaS. Foto: fb/m.ž, sas

Žiak cíti skrivodlivosť. Po strate poslaneckého mandátu podáva sťažnosť, akú naše súdy ešte neriešili!

Miroslav Žiak, ktorý stratil poslanecký mandát, lebo musel po odchode SaS z vlády uvoľniť v parlamente miesto pre svojho straníckeho šéfa Richarda Sulíka, sa obrátil na súd. Nepáči sa mu systém, ktorého nastavenie doteraz v nikom nevzbudzovalo pochybnosti a nevyvolávalo ani pocit nespravodlivosti. Pre mnohých kontroverzný Saskár to však rieši, pričom tvrdí, že mu nejde o návrat do poslaneckých lavíc.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Laura Vargová a Miroslav Žiak.
  2. Marcela Kosová, sudkyňa
  3. Poslanec OĽANO Andrej Stančík
  4. Miroslav Žiak (SaS)
  5. Miroslav Žiak (SaS)
  6. Miroslav Žiak (SaS)

Systém poslaneckých náhradníkov považuje Žiak za nespravodlivý, informovala v piatkovom večernom spravodajstve RTVS s tým, že dnes už exposlanec ho pre ďalšie funkčné obdobia zmeniť.

Žiak musel uvoľniť miesto svojmu straníckemu šéfovi

„Podobná výmena poslancov a ministrov fungovala v našom parlamente už celé roky. Súd ešte takýto prípad neriešil,“ pripomenula štátna televízia.

„Žiak sa stal poslancom po tom, keď Richard Sulík odišiel na ministerstvo hospodárstva. Po demisii sa však vracia do parlamentu a Miroslav Žiak po demisii končí,“ odznelo v reportáži RTVS.

Okrem Žiaka sa z NR SR porúčajú aj ďalší

„Podávam sťažnosť na súd kvôli rozhodnutiu NR SR, respektíve zákonov o NR SR, ktoré odstavuje poslancov, ktorí boli najvyššie postavený na kandidátke a za nimi poslanci stále ostávajú ešte ako náhradníci,“ argumentoval Žiak pre televíziu. Tá upozornila, že so spolu so Žiakom opustia parlament aj ďalší náhradníci. Namiesto Milana Laurečínaka z SaS nastúpil exminister školstva Branislav Gröhlinga poslankyňu Alexandru Pivkovú zo Za ľudí vymení bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Exposlanec SaS to nevníma ako hrozbu pre demokraciu

Podľa RTVS odídeným poslancom, vrátane Žiaka, prekáža, že ako prví museli parlament opustiť tí, ktorí vo voľbách do NR SR získali viac preferenčných hlasov, ako ďalší náhradníci, ktorí ich mali menej. „Mechanizmus mi príde trochu taký neštandardný, nezvyčajný, ale nevnímam to ako vec, ktorá by ohrozovala stabilitu demokratického systému,“ uviedol pre televíziu bývalý poslanec SaS Radovan Kazda.

Politológ ponúkol spravodlivejšie riešenie

Žiak, ktorý je mestkým aj župným poslancom vyhlásil, že tým, že sa obrátil na súd nesleduje to, aby sa mohol vrátiť späť do vysokej politiky, teda do NR SR. Ide mu údajne len o to, aby mu súd dal za pravdu v tom, že systém nie je nastavený správne. „Je to v rukách súdu,“ podoktol Žiak.

Ako RTVS pripomenula, náhradníci za poslancov sa zvyčajne do parlamentu dostanú, keď sú poslanci vymenovaní za ministrov či štátnych tajomníkov a dočasne si mandát neuplatňujú. „Spravodlivejšie by mohlo byť asi tak, že by sme definovali počet náhradníkov. Ten počet náhradníkov by bol daný počtom zvolených poslancov, ktorí odišli trebárs do exekutívy. Z týchto náhradníkov by ako prvý odchádzal z parlamentu ten, ktorý získal najmenší počet hlasov,“ reagoval politológ Tomáš Koziak.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žiak cíti skrivodlivosť. Po strate poslaneckého mandátu podáva sťažnosť, akú naše súdy ešte neriešili!

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku