eReport.sk
Marcela Kosová, sudkyňa
Marcela Kosová. Foto: tasr

Kosová otvorene: Kolíkovej súdna mapa bude tragédiou pre občanov!

Sudkyňa Marcela Kosová a členka Súdnej rady SR uviedla v rozhovore pre portál Plus7dni svoje aktuálne názory na výmenu na ministerskom poste, kedy nahradil Viliam Karas Máriu Kolíkovú (SaS), ktorá podala po vyvrcholení koaličnej krízy demisiu ako i o uvedení problematickej reformy súdnictva do praxe.

Súdna mapa bude tragédiou pre občanov

Implementácia reformy súdnej mapy od januára 2023 neochromí chod bratislavských súdov. Pre TASR to uviedla exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Kosová, ako sudkyňa z praxe sa s bývalou šéfkou rezortu spravodlivosti v tejto téme názorovo rozdeluje.

Exministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková, foto:tasr

„Je to katastrofa, vážne. Ak sa to bude musieť takto v januári spustiť, spomalí sa konanie, budú sa spisy aj občania motať po rôznych súdoch, kvalitní ľudia odídu z justície. Občan nepocíti nič pozitívne, práve naopak. Viete, bola som minulý týždeň na jednom fantastickom komediálnom divadelnom predstavení, ktoré sa volá „Celé zle“. Ide tam o to, že herci pripravili predstavenie, kde im nič nevychádza ako má a nejako to vždy uhrajú a zakryjú. Všetci sa tvária, že je všetko v poriadku a všetci vedia, že nie je. Herci aj diváci. Diváci sme sa vkuse tri hodiny smial,“ hovorí Kosová.

Sudkyňa ďalej pokračuje: „Úžasné to bolo. Problém je v tom, že s mapou je to rovnako, akurát, že to nie je komédia, ale tragédia. A ešte za veľmi veľa peňazí,“ uviedla sudkyňa Kosová v rozhovore.

Kosová o Karasovi

„Registrovala som viaceré mená a neprináležalo mi ich akokoľvek komentovať. Viliam Karas sa pohybuje roky v slovenskom justičnom systéme ako advokát, dokonca v posledných rokoch ako predseda Slovenskej advokátskej komory, bol členom disciplinárneho senátu, ktorý pojednával sudcov, teda bol aj súčasťou justície,“

Burda hovorí o Karasovej odbornosti

Exministerka Kolíková videla za svojho najvhodnejšieho nástupcu videla, súčasného predsedu Súdnej rady Jána Mazáka. Ten podľa jej slov, by po zasadnutí na ministerskú stoličku hneď vedel, čo má robiť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
  2. Na kombosnímke zľava Boris Kollár a Peter Bielik v televíznom štúdiu.
  3. Miroslav Žiak, poslanec za SaS.
  4. Ktorý z našich politikov je väčší populista?
  5. Belousovová o oslobodzujúcom rozsudku nad Kočnerom
  6. Ilustračné foto
  7. Minister spravodlivosti Viliam Karas
  8. Matovič sa zastáva Karasa
  9. Naozaj sme právny štát?

V tejto veci oponuje napríklad dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda, ktorý má naopak o Karasovi vysokú mienku. „Na základe jeho odbornej erudície a dodržiavania pevných morálnych zásad, ktorými je v odbornej obci známy, som presvedčený, že bude výborným ministrom spravodlivosti,“ uviedol Burda.

„Jeho predchodkyňa mu zanechala rezort v katastrofálnom stave rozvratu, kvôli zle nastavenej súdnej mape hrozí kolaps justície a zastavenie alebo aspoň výrazné spomalenie pojednávaní. Niektoré už realizované a iné pripravované zmeny v zásadných zákonoch, ktoré presadzovala, môžu destabilizovať fungovanie právneho štátu,“ uviedol Burda.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kosová otvorene: Kolíkovej súdna mapa bude tragédiou pre občanov!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti