eReport.sk
Podarí sa Ukrajine ubrániť Bachmut?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj opäť varoval: Ak sa toto zopakuje situácia v elektrárni bude opäť na pokraji katastrofy!


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval pred potenciálnou jadrovou katastrofou v súvislosti s obliehanou Záporožskou atómovou elektrárňou na juhu Ukrajiny po tom, čo pre požiar spôsobený ostreľovaním boli núdzovo odstavené dva atómové reaktory. TASR správu prebrala v sobotu od agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Boje na Ukrajine neutíchajú
 2. Areál jadrovej elektrárne na Ukrajine.
 3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
 4. Podarí sa Ukrajine ubrániť Bachmut?
 5. Hovorili spolu aj o Ukrajine
 6. Stret armád
 7. Šéf OSN apeluje
 8. nukleárny výbuch, jadrová zbraň, hríb
 9. Ruský vojak na Ukrajine
 10. Milosrdný Lukašenko?
 11. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.

„Rád by som zdôraznil, že situácia zostáva naďalej veľmi riskantná a nebezpečná,“ uviedol vo svojom piatkovom príhovore a dodal: „Ak sa toto zopakuje… situácia v elektrárni bude opäť na pokraji katastrofy.“

Na archívnej snímke zo 7. augusta 2022 Záporožská jadrovú elektráreň, ktorá je okupovaná ruskou armádou na juhovýchode Ukrajiny. – Foto: tasr/ap

Ukrajinský prezident vyzval ruské jednotky, okupujúce jadrové zariadenie, aby sa stiahli. Zároveň navrhol, aby medzinárodné spoločenstvo do elektrárne vyslalo tím nezávislých odborníkov za účelom preskúmania jej technického stavu.

Záporožská jadrová elektráreň v meste Enerhodar na juhu Ukrajiny bola od ukrajinskej elektrickej prenosovej sústavy vo štvrtok odpojená prvýkrát vo svojich dejinách – spôsobil to požiar zapríčinený ostreľovaním, ktorý poškodil elektrické vedenie, informovala predtým Ukrajina.

Jadrová elektráreň je už pripojená k elektrickej sieti Ukrajiny a znovu ju zásobuje elektrinou. Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú z ostreľovania elektrárne, ani jedno tvrdenie zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj opäť varoval: Ak sa toto zopakuje situácia v elektrárni bude opäť na pokraji katastrofy!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne