eReport.sk
Šéf OSN apeluje
Generálny tajomník OSN António Guterres, foto:tasr/ap

Rusi zablokovali text o jadrových zbraniach. Niektoré odseky sú vraj politického charakteru

Rusko v piatok zabránilo prijatiu spoločnej deklarácie po skončení štvortýždňovej konferencie o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktorá sa konala v sídle OSN v New Yorku. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boje na Ukrajine neutíchajú
  2. Žaloba na britskom súde na Vagnerovu skupinu
  3. Areál jadrovej elektrárne na Ukrajine.
  4. Hovorili spolu aj o Ukrajine
  5. Milosrdný Lukašenko?
  6. Podarí sa Ukrajine ubrániť Bachmut?
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  8. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken

Zmluva o nešírení jadrových zbraní, ktorú ratifikovalo viac ako 190 štátov, má za cieľ znížiť riziko šírenia jadrových zbraní po celom svete. Implementácia tejto zmluvy sa má kontrolovať každých päť rokov.

Višneveckij: Naša delegácia má jednu zásadnú námietku

Záverečné piatkové zasadnutie bolo odložené o niekoľko hodín. Napokon prezident konferencie Gustavo Zlauvinen z Argentíny oznámil, že dohodu sa nepodarilo dosiahnuť po tom, čo Rusko dokument spochybnilo.

Ruský zástupca Igor Višneveckij uviedol, že návrhu konečného textu, ktorý mal viac ako 30 strán, chýba „vyváženosť“. „Naša delegácia má jednu zásadnú námietku k niektorým odsekom, ktoré sú očividne politického charakteru,“ povedal a dodal, že Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá s textom nesúhlasí.

V texte sa píše aj o Záporožskej elektrárni

Podľa zdrojov blízkych rokovaniam bolo Rusko hlavne proti odsekom týkajúcim sa Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine, ktorú okupuje ruská armáda. Najnovší návrh textu vyjadril „veľké znepokojenie“ nad vojenskými aktivitami v okolí ukrajinských elektrární vrátane Záporožia, ako aj nad stratou kontroly Kyjeva nad týmito lokalitami a negatívnym vplyvom na bezpečnosť.

Guterres na začiatku konferencie varoval

Signatárske štáty počas konferencie diskutovali o množstve ďalších tém vrátane iránskeho jadrového programu a severokórejských jadrových testov. Ani na poslednej hodnotiacej konferencii v roku 2015 sa strany nedokázali dohodnúť na podstatných otázkach, všíma si AFP.

Generálny tajomník OSN António Guterres na začiatku konferencie 1. augusta upozornil, že ľudstvo je „iba jedno nedorozumenie od jadrového zničenia“. Svet podľa neho v súčasnosti čelí najväčšej hrozbe od vrcholu studenej vojny.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusi zablokovali text o jadrových zbraniach. Niektoré odseky sú vraj politického charakteru

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie