eReport.sk
Hovorili spolu aj o Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: tasr / ap

Putin podpísal nový výnos! Čo povolil držiteľom ukrajinského pasu?

Šéf Kremľa Vladimir Putin podpísal výnos povoľujúci držiteľom ukrajinského pasu, ktorí do Ruska prišli po februárovej invázii, dočasne žiť a pracovať v Rusku neobmedzene dlhý čas. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá o tom informovala v sobotu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Žaloba na britskom súde na Vagnerovu skupinu
  2. Areál jadrovej elektrárne na Ukrajine.
  3. milión za štyri prejavy
  4. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  5. Šéf OSN apeluje
  6. Podarí sa Ukrajine ubrániť Bachmut?
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Doposiaľ sa smeli Ukrajinci zdržať v Rusku počas 180 dní najviac 90 dní. Ak plánovali v krajine ostať dlhšie, potrebovali k tomu ďalšie úradné alebo pracovné povolenie.

Prezidentský výnos sa týka aj práce

Nový prezidentský výnos, zverejnený v sobotu, však dočasne umožňuje ukrajinským občanom a ľudom prichádzajúcim zo separatistických oblastí na východe Ukrajiny, ktoré Moskva uznáva ako samostatné krajiny, pracovať v Rusku bez pracovného povolenia a žiť v tejto krajine „bez časového obmedzenia“. 

Žiadatelia však musia preukázať svoju spôsobilosť podstúpením testov na drogy a rôzne infekčné ochorenia. Ukrajinci, ktorí budú chcieť ostať v Rusku neobmedzený čas, tiež musia odovzdať svoje odtlačky prstov a nechať sa odfotografovať.

Kremeľ už zjednodušil udeľovanie občianstva

Výnos okrem toho zakazuje deportáciu ukrajinských občanov s výnimkou ľudí prepustených z väzenia alebo osôb, ktoré predstavujú hrozbu pre ruskú bezpečnosť. V ďalšom prezidentskom výnose Putin nariadil vyplácať určitým skupinám ľudí vrátane dôchodcov, hendikepovaných osôb a tehotných žien, ktoré opustili Ukrajiny alebo jej separatistické oblasti pre prebiehajúce boje, sociálne dávky.

Podľa Moskvy prišlo do Ruska od začiatku tzv. špeciálnej vojenskej operácie už približne 3,6 milióna Ukrajincov vrátane asi 587.000 detí. V júli tiež Kremeľ zjednodušil udeľovanie ruského občianstva pre Ukrajincov. Ide o opatrenie, ktoré Kyjev odsúdil, pripomína AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin podpísal nový výnos! Čo povolil držiteľom ukrajinského pasu?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie