eReport.sk
Areál jadrovej elektrárne na Ukrajine.
Areál jadrovej elektrárne na Ukrajine. Zdroj: energoatom.com.ua

Enerhoatom upozornil: Existuje riziko úniku radiácie zo Záporožskej elektrárne


V dôsledku pretrvávajúceho ostreľovania existuje riziko úniku radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine, oznámil v sobotu jej prevádzkovateľ spoločnosť Enerhoatom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boje na Ukrajine neutíchajú
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  3. Hovorili spolu aj o Ukrajine
  4. Stret armád
  5. Šéf OSN apeluje
  6. Podarí sa Ukrajine ubrániť Bachmut?
  7. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.

Enerhoatom na sociálnej sieti Telegram uviedol, že ruská armáda „opakovane ostreľuje“ túto jadrovú elektráreň ležiacu na juhu Ukrajiny. „V dôsledku opakujúceho sa ostreľovania je zničená infraštruktúra stanice, existujú riziká úniku vodíka a rádioaktívnych látok. Vysoké je tiež riziko vzniku požiaru,“ uviedol Enerhoatom na Telegrame.

Obvinenia proti sebe obe strany vzniesli aj v sobotu

Záporožskú jadrovú elektráreň obsadili v prvých týždňoch invázie ruské vojská. Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii. Kyjev a Moskva sa v posledných týždňoch navzájom obviňujú z ostreľovania tejto jadrovej elektrárne. Takéto obvinenia proti sebe obe strany vzniesli aj v sobotu.

MAAE vyzýva na usporiadanie misie do elektrárne

Záporožská jadrová elektráreň bola vo štvrtok prvýkrát počas 40 rokoch jej prevádzky odpojená od ukrajinskej elektrickej siete. Stalo sa tak v dôsledku „konania útočníkov“, uviedol Enerhoatom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že k odpojeniu elektrárne došlo v dôsledku ruského ostreľovania. V piatok bola následne opäť pripojená na elektrickú sieť Ukrajiny.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vyzýva na usporiadanie misie do jadrovej elektrárne, „aby tam čo najskôr pomohla stabilizovať jadrovú bezpečnosť a bezpečnostnú situáciu“.    

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Enerhoatom upozornil: Existuje riziko úniku radiácie zo Záporožskej elektrárne

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne