eReport.sk
Foto: internet/wikipedia

Zamestnávatelia bijú na poplach: Testy nás môžu definitívne položiť


Čerstvé plány vlády Igora Matoviča ohľadom riešenia koronakrízy podnikateľov, ale aj zástupcov najväčších zamestnávateľov, postavili do pozoru. Súčasťou iniciatívy štátu je totiž aj trest pre tých, ktorí sa odmietnu zúčastniť celoplošného testovania. „Previnilcov“ totiž čaká po vynechaní testov „domáce väzenie“ v podobe karantény. Ako veľké podniky prežijú možné absencie zamestnancov? Čaká ich paralýza či definitívny koniec?

Vládne príkazy znejú jasne! Celoplošné testovanie obyvateľstva sa uskutoční začiatkom novembra počas „dušičkového“ víkendu. Podľa čerstvých informácií síce bude dobrovoľné, no obyvatelia, ktorí sa testov nepodrobia, čaká desaťdňová karanténa. Práve niekoľkodňový výpadok zamestnancov v niektorých podnikoch môže byť kritický. Ako sa na kroky vlády pozerajú podnikatelia?

Sotákovci nešetria kritikou

K celoplošnému testovaniu sa s neveľkým nadšením vyjadril Klub 500 zastrešujúci najväčších slovenských zamestnávateľov na čele so šéfom Podbrezovských Železiarní Vladimírom Sotákom. Organizácia považuje vládne kroky za chaotické a nepripravené. Klub 500 konkrétne zdvihol prst nad opatrením ohľadom desaťdňovej karantény, ktorý označil likvidátorom slovenskej ekonomiky.

„Ak na testovanie nepríde 50 percent obyvateľov, znamená to, že ľudí necháme 2 týždne doma?! Je to rovnaká situácia, akoby sme ľuďom povedali, že ak sa vám nechce ísť do práce a chcete byť 2 týždne doma, nechoďte na testovanie! A kto bude napĺňať štátny rozpočet, z čoho budeme platiť zdravotníkov, učiteľov, ľudí, čo ostanú doma, ak nebude mať kto platiť odvody?“ zdôraznil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Organizácii sa nepáčil prístup vlády, ako ohľadom ohlásenia samotných krokov a že ich nekonzultovali aj s podnikateľmi. „ So zamestnávateľmi a s firmami, kde pracujú ľudia nepretržite, nikto nehovorí! Prevádzky si nemôžu dovoliť nechať ľudí doma. Netýka sa to pritom len priemyselnej výroby, ale aj iných segmentov,“ dodal Gregor.

Malatinský hovorí o paralýze

Rovnako nad vládnymi plánmi krúti hlavou exminister hospodárstva a šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský. Taktiež sa mu nepozdáva krok ohľadom karantény.

„Ak to bude veľké množstvo ľudí, tak to môže paralyzovať ekonomiku,“ myslí si. Priznal, že sa situáciou zaoberá aj napriek tomu, že je v súčasnosti v zahraničí. „Premiér si myslí, že všetci ľudia sú na drátkach a počúvajú jeho novinky. Čo hodina, to niečo nové. Volali mi aj šéfovia veľkých zväzov. A napríklad, ak volič Kotlebu nepôjde náhodou k odberu, bude musieť ísť do karantény a nepôjde napríklad dojiť kravy a kravy budú bučať desať dní? Keď to bude jeden človek, tak to nevadí, ale ak to bude masa? Ak si vláda myslí, že to je dobrý nápad, bude musieť presvedčiť o tom aj obyvateľstvo,“ podčiarkol Malatinský.

Pohľad investora Miškova

Ereport.sk oslovil k téme aj Juraja Miškova, ktorý v minulosti napríklad založil mediálnu agentúru MUW Saatchi & Saatchi, a agentúru Zenith Optimedia. Taktiež okrem iného stál za vznikom leteckej spoločnosti Seagle Jet. „Hodnotím to ako nebytočnú blbosť, ktorú si vymyslel premiér,“ nešetril kritikou Miškov.

„Samozrejme, investície majú nejakých svojich riaditeľov či projekt manažérov, ktorí sa tomu venujú. Chvalabohu, musím povedať, že tie investície mám rozmiestnené tak, že nepredpokladám, že by ma to mohlo zasiahnuť,“ podotkol. No zároveň priznal, že pre pandemické opatrenia musel zrušiť technologickú konferenciu, ktorú organizuje.

V Martinuse to riešia

Ako sa situácia vyvinie, si počká šéf siete známych kníhkupectiev Martinus Michal Meško. Ten je v súčasnosti na dovolenke, no situáciu okolo pandemických bezpečnostných opatrení a akcie celoplošného testovania sleduje.

„Vnímame túto situáciu, ale zatiaľ neviem odhadnúť, keďže to je veľmi čerstvé, ako sa jednotliví ľudia, nielen v našej firme, ale vo všeobecnosti v spoločnosti, rozhodnú, a tým pádom aj aké dopady na prevádzky to bude mať. Samozrejme, riešime to a budeme to riešiť, respektíve sledovať. Ale kedže detaily, konkrétnosti, ešte prichádzajú a myslíme si, že pár dní sa ešte budú upresňovať. Snažíme sa hrať s tým, čo vieme a máme a prípadne to prispôsobiť, aby sme minimalizovali výpadky v prevádzkach,“ opísal Meško.

Zdroj: tasr, internet/wikipédia

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zamestnávatelia bijú na poplach: Testy nás môžu definitívne položiť

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne