eReport.sk
Audiovizuálny fond
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Zdroj: tasr

Od utorka sa poslanci vrátia do poslaneckých lavíc, idú sa riešiť medvede aj odvolávať Martina Šimkovičová


Poslanci Národnej rady sa po vyše dvojmesačnej prestávke vrátia v utorok 16. 4. popoludní do lavíc. Na 12. schôdzi NR SR ich čaká vyše 100-bodový program. Riešiť by mali okrem iného aj ústavný zákon k téme odstrelu medveďov. Na riadnu schôdzu sa odsunul aj návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.

Zákon o odstrele medveďov

Aj viacero ďalších bodov sú návrhy presunuté z predchádzajúcej riadnej schôdze. Zákon týkajúci sa odstrelu medveďov je súčasťou návrhu programu schôdze, ktorý zverejnili na webe NR SR. O zákone sa malo rokovať už skôr na mimoriadnej schôdzi, nakoniec ju zrušili.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba hovoril, že chce nájsť na zákone zhodu s časťou opozície. Zákonom by sa mali stanoviť výnimky upravujúce prípady, keď je potrebné, aby ochrana medveďa hnedého ustúpila vyššiemu celospoločenskému záujmu, a to ochrane života a zdravia človeka. Vláda chce, aby zákon parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Na programe je aj novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie takisto z dielne envirorezortu. Návrh má zefektívniť procesy súvisiace s hodnotením vplyvov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bývalý slovenský predseda vlády Ján Čarnogurský.
  2. Toto si myslia Slováci
  3. Kam sa chodia radiť Šimečka s Hojsíkom? Radačovský upozorňuje na to, ako naši liberálni europoslanci žalovali v Bruseli.
  4. Premiér Robert Fico (Smer-SD)

Poslanci majú riešiť niekoľko ekonomických zákonov. Samosprávy majú do konca mája dostať celú sumu dane z príjmov právnických osôb určenú na rok 2024. Po odpočítaní doteraz poskytnutých mesačných splátok by tak mali obce získať takmer 158 miliónov eur a vyššie územné celky necelých 68 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, o ktorom by mala NR SR rokovať v skrátenom konaní.

Vládna novela o verejnom obstarávaní

V zrýchlenom režime by mali poslanci prerokovať aj návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T). Zrýchliť sa má príprava projektov, ktoré štát určí ako strategické investície, i tých, ktoré patria do TEN-T. Zmeny by sa mali dotknúť napríklad vyvlastňovacieho konania, povoľovacích procesov a verejného obstarávania strategicky významných projektov.

Zákonodarcovia by sa mali venovať aj vládnej novele zákona o verejnom obstarávaní. Navrhuje sa v nej zjednotenie pravidiel pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou vo verejnom obstarávaní. Zároveň sa má zvýšiť hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10.000 eur na 50.000 eur.

Z poslaneckých návrhov by mal parlament prerokovať napríklad koaličnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia, ktorá je v druhom čítaní. Na programe sú aj ďalšie návrhy týkajúce sa rezortu kultúry.

Poslanci za Smer-SD a Hlas-SD navrhujú cez novelu zákona o vysokých školách upraviť prístup k podpore tehotných študentiek a tiež študentov, ktorí sa starajú o deti do troch rokov. SNS chce, aby sa vďaka novele zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby označovali organizácie prijímajúce financie zo zahraničia cez 5000 eur za rok ako „organizácie so zahraničnou podporou“.

V programe je aj niekoľko opozičných návrhov. PS predložilo napríklad novelu antidiskriminačného zákona. Týka sa problému platových rozdielov medzi ženami a mužmi. SaS chce presadiť zakotvenie dvoch možností vykonania umelého prerušenia tehotenstva – chirurgicky alebo medikamentózne. KDH navrhuje napríklad rozšírenie okruhu osôb, ktoré by si mohli overiť registráciu zdravotníckeho pracovníka, i na širokú verejnosť. Poslanci klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ navrhujú zriadiť inštitút školského ombudsmana.

Na programe majú poslanci aj voľbu člena Súdnej rady SR, ako i výročné správy viacerých štátnych organizácií.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Od utorka sa poslanci vrátia do poslaneckých lavíc, idú sa riešiť medvede aj odvolávať Martina Šimkovičová

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne