eReport.sk
Z 13 eur na 20 miliónov! Na dražbe v Nemecku padol rekord
Maľba s názvom "Selbstbildnis gelb-rosa". Zdroj: morgenpost.de

Z 13 eur na 20 miliónov! Na aukcii v padol nemecký rekord, dražili TENTO obraz

Z 13 eur na 20 miliónov! Za toľko vydražili vo štvrtok v Berlíne autoportrét nemeckého expresionistického maliara Maxa Beckmanna. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide o doposiaľ najvyššiu sumu, za akú kedy vydražili obraz na aukcii v Nemecku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Botticelliho obraz s názvom "Bolestný Kristus"
  2. Einsteinova rovnica.

Maľbu s názvom „Selbstbildnis gelb-rosa“ (Autoportrét žlto-ružový) vytvoril expresionistický umelec Max Beckmann (1884 – 1950) počas druhej svetovej vojny v Holandsku, kam niekoľko rokov predtým utiekol pred nemeckými nacistami, píše TASR.

Obraz zabezpečili pred útokom ekoaktivistov

Vyvolávacia cena bola 13 eur. Konečná cena vrátane súvisiacich poplatkov dosiahla 23,2 milióna eur, uviedol berlínsky aukčný dom Grisebach. Obraz pôvodne vlastnila umelcova manželka a v posledných desaťročiach bol súčasťou zbierky súkromného švajčiarskeho zberateľa.

Maľby pred aukciou vystavili len za ochranným sklom, aby tak predišli prípadným vandalským činom zo strany klimatických aktivistov, píše AFP.

Doteraz najdrahší obraz vydražili za 4,7 milióna eur

Doteraz najdrahší obraz v Nemecku vydražili v roku 2018. Išlo taktiež o dielo Maxa Beckmanna s názvom  „Die Aegypterin“ (Egypťanka), ktoré sa predalo za 4,7 milióna eur.

Inú Beckmannovu maľbu s názvom Hölle der Vögel (Vtáčie peklo), ktorá sa považuje za vyjadrenie protestu voči nemeckému nacizmu, vydražili v roku 2017 v Londýne za 43 miliónov eur. Nacisti označili Beckmannovu tvorbu za prejav „degenerovaného“ moderného umenia a mnohé nemecké múzeá dali odstrániť celkovo stovky jeho diel.

Predchádzajúci rekord patril bronzovej soche

Podľa správ nemeckých médií je Beckmannov autoportrét, ktorý vydražili vo štvrtok, zrejme najdrahším umeleckým dielom vôbec predaným na aukcii v Nemecku. Predchádzajúci rekord patril bronzovej soche Budhu, ktorá vznikla v 15. storočí v Číne. Tú vlani predali za 9,5 milióna eur.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Z 13 eur na 20 miliónov! Na aukcii v padol nemecký rekord, dražili TENTO obraz

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti