eReport.sk
Predseda strany SaS Richard Sulík.
Predseda strany SaS Richard Sulík. Zdroj: tasr

VIDEO Sulík varuje: Keď nebudeme dovážať ruskú ropu, bude nám chýbať nafta a jej cena doslova vyletí hore!  


Slovensko sa pridalo k európskym štátom zavádzajúcim rozličné embargá na Rusko, ktoré vojensky napadlo Ukrajinu. Žiaľ, my sme až priveľmi napojení na Rusko najmä dovozom plynu a ropy, takže odpojenie od nich by nás poriadne zabolelo.

Odpojiť sa od ruského plynu a ropy nie je pre Slovensko také jednoduché, ako si to niektorí politici predstavujú. Žiaľ, hovoria to najmä takí, ktorí zrejme nemajú ani predstavu, čo by to u nás spravilo nielen s cenami prakticky všetkého, ale aj s výrobou, ktorá by dostala vážne trhliny. Vyzerá to tak, že minister hospodárstva Richard Sulík v tejto súvislosti chápe možné hrozby pre slovenskú ekonomiku.

Maďarsko žiada trvalú výnimku, my prechodné obdobie

Ako to s embargom na ruskú ropu a plyn vníma minister Richard Sulík, to vysvetlil na tlačovej besede, kde pomenoval nielen všetky úskalia, ale aj cestu, ako u nás zabrániť totálnemu kolapsu. „Nie je pravda, že sa nepripojíme k sankciám voči Rusku a nie je pravda, že sme proti nim. Naopak, Slovensko, vrátane strany SaS (je jeho predsedom – pozn. red.), ale aj mňa osobne, doteraz všetky sankcie podporilo,“ zdôraznil hneď v úvode tlačovky Sulík. „Tvrdiť, že sme na spoločnej platforme s Maďarskom je číra lož. Postupujeme spoločne s EÚ a, áno, aj žiadame solidaritu,“ dodal minister, podľa ktorého, ak príde embargo na ropu tak v poriadku, len treba vedieť, že tri krajiny, Maďarsko, Slovensko a Česko, z 27 členských štátov EÚ, dostávajú ropu potrubím ropovodom Družba. „Maďarsko žiada trvalú výnimku na ropu, my so sankciou súhlasíme, ale upozorňujeme, že budeme potrebovať prechodné obdobie kým sa novej situácii prispôsobíme,“ prízvukoval Sulík.

My by sme extrémne utrpeli, a preto nerozumiem, čo má toto spoločné so solidaritou, keď viaceré štáty EÚ dovážajú z Ruska ropy veľmi málo, poprípade nič.

Podľa ministra si je treba uvedomiť, že my sme v oveľa horšej situácii ako väčšina štátov EÚ, pretože dovážame z Ruska cez ropovod Družba 70 až 100% ropy. „My by sme extrémne utrpeli, a preto nerozumiem, čo má toto spoločné so solidaritou, keď viaceré štáty EÚ dovážajú z Ruska ropy veľmi málo, poprípade nič,“ konštatoval ďalej Sulík. Je dobré, že Slovensko súhlasí so sankciou voči Rusku, a že partneri z EÚ súhlasia s naším prechodným obdobím. „Spájať nás s Maďarskom, ktoré chce trvalú výnimku je podlé, nekorektné a najmä nepravdivé,“ upozorňuje minister hospodárstva, podľa ktorého prechodné obdobie žiada aj česká vláda. Podľa Sulíka Slovensko nevie čerpať ropu zo západu na východ, iba z východu na západ, a preto musíme upraviť zásobníky, ktoré máme na západe nášho územia, čo bude stáť nemalé financie, asi 160 miliónov eur, a nepotrvá to krátko.

Chceme pomôcť Ukrajine, toto nás ale môže poškodiť

„Tiež bude potrebné posilniť ropovod Adria, ktorý dnes kapacitne nestačí na to, aby Slovnaft vedel produkovať efektívne. Mimochodom, sú tam asi trikrát vyššie poplatky za prepravu ropy na kilometer ako účtujeme my, alebo Česko,“ upozorňuje náš minister, ktorý požaduje prechodné obdobie na tri roky.

„Keď nebudeme dovážať ruskú ropu, ktorá je aj takzvane ťažká a aj s vyšším obsahom síry, tak nebudeme vyrábať taký veľký podiel nafty, pričom v Európe dnes chýba nafta. Európa vyváža benzín a dováža naftu. Iba z Ruska je to 25 miliónov ton, a tak zrazu bude veľký nedostatok nafty, ktorej cena, najmä z tohto dôvodu, doslova vyletí hore,“ varoval Richard Sulík s tým, že síce všetci chceme pomôcť Ukrajine, len toto môže poškodiť najmä nás.

https://www.facebook.com/Aktuality.sk/videos/656143765472441

Minister hospodárstva tiež skonštatoval, že energie sú teraz extrémne drahé a ich zníženie, aj o polovicu, by sme mohli dosiahnuť zrušením CO2 povoleniek, čo je vlastne teplý vzduch, s ktorými sa obchoduje.

Related Posts

  1. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  2. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.
  3. Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.
  4. Boris Kollár v štúdiu STVS v relácii O 5 minút 12.
  5. Igor Matovič a Richard Sulík,
  6. Ruský prezident Vladimir Putin.
  7. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  8. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.
  9. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  10. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.
  11. Ropovod Družba
  12. Výkonný riaditeľ spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi na snímke z roku 2019.
  13. Najhoršie je na tom Cherson

„Uvedomte si, že elektrická energia stojí 200 eur na jednu MWh, na výrobu jednej MWh potrebujete 1 tonu CO2, ktoré dnes stojí 88 eur. Takže v tých 200 eurách je 88 eur za povolenky CO2. Keby sa s tým prestalo obchodovať, napríklad na 5 rokov, elektrina by išla okamžite o túto sumu dole. Keby Nemecko vyhlásilo, že neodstaví svoje tri atómky, ktoré majú výkon približne ako všetko, čo na Slovensku vyrába elektrinu, cena by išla ešte dole a možno by sa dostala na polovicu. Ruka v ruke s cenou elektriny ide cena plynu a aj ropy. Takže, keby padla cena elektriny na polovicu, padla by aj cena plynu na polovicu a Vladimir Putin by dostával polovicu miliárd za svoj plyn,“ vyratúval v závere tlačovky Richard Sulík to, čo sa dá s trochou odvahy urobiť zo dňa na deň.

Zdroj: fb / SaS

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Sulík varuje: Keď nebudeme dovážať ruskú ropu, bude nám chýbať nafta a jej cena doslova vyletí hore!  

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: