eReport.sk
Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Signál, že Rusko nechce stopnúť plyn? Gazprom napísal list európskym klientom

Ruský koncern Gazprom sa snaží uistiť európskych klientov, že stále môžu nakupovať plyn. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Gazprom napísal list svojim európskym klientom v snahe ubezpečiť ich, že môžu naďalej platiť za plyn bez porušenia sankcií. To je ďalší signál, že Rusko nemá záujem o prerušenie dodávok do Európy. Okrem hroziaceho výpadku príjmov by tiež malo problém, čo urobí s prebytočným plynom, keďže v dohľadnom čase nedokáže presmerovať jeho dodávky na iné trhy.

Moskva už zastavila dodávky do Poľska a Bulharska

Európske firmy zasa hľadajú spôsoby, ako si zabezpečiť pokračovanie dodávok ruského plynu po tom, čo Moskva začala požadovať platby v rubľoch a Európska komisia (EK) vyhlásila, že Ruskom navrhovaný platobný mechanizmus znamená porušenie sankcií. Moskva už zastavila dodávky do Poľska a Bulharska, keďže obe krajiny odmietli platby v rubľoch. Viacero ďalších štátov EÚ má uhradiť najbližšie platby za ruský plyn koncom tohto mesiaca.

V liste Gazpromu, ktorý mala k dispozícii agentúra Bloomberg, sa uvádza, že nariadenie Kremľa zo 4. mája „objasňuje platobnú procedúru“, ktorú požaduje pôvodný dekrét prezidenta Vladimira Putina týkajúci sa platieb v rubľoch.

Gazprom: Do zúčtovania sa nezapojí tretia strana

Nie je jasné, či nové nariadenie bude stačiť na upokojenie obáv EÚ, podľa ktorého by zriadenie rubľového účtu a transakcie s ruskou centrálnou bankou znamenali porušenie sankcií.

Podľa nového nariadenia platby v zahraničných menách od odberateľov plynu by sa vymenili za ruble prostredníctvom účtov ruského národného zúčtovacieho centra. Gazprom v liste uvádza, že nariadenie zabezpečuje transparentnosť peňažných tokov od zahraničných odberateľov a vylučuje možnosť, že sa do zúčtovania zapojí akákoľvek tretia strana.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár v štúdiu STVS v relácii O 5 minút 12.
  2. Igor Matovič a Richard Sulík,
  3. Na snímke Jozefína Gregorová obstriháva nášivky hviezd na zástave Európskej únie
  4. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  5. Ropovod Družba
  6. Predseda strany SaS Richard Sulík.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Signál, že Rusko nechce stopnúť plyn? Gazprom napísal list európskym klientom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti