eReport.sk
Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Predseda regulačného úradu ľudí nepoteší: Za plyn budúci rok zaplatíme dvojnásobok!

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris upozorňuje, že rusko-ukrajinský konflikt a odvetné opatrenia Ruska proti sankciám majú vážne dopady na ceny plynu na svetových trhoch, ktoré si momentálne zažívajú približne trojnásobné zvýšenie. Pre slovenské domácnosti to znamená, že si za plyn budúci rok zaplatia až dvakrát toľko

.„Na vývoji trhových cien plynu vidíme obrovskú nervozitu, ktorá je na trhoch z dôvodu otázok okolo dodávok ruského plynu do EÚ. Tie trhové ceny sú neskutočne vysoké. Keď sme urobili analýzu pred necelými dvoma týždňami, videli sme, že priemerná trhová cena plynu, ktorá by tvorila základnú bázu na vstup do regulovaných cien. zatiaľ vychádzala nad 60 eur na megawatthodinu. V porovnaní s bázou v súčasných regulovaných cenách je to takmer trojnásobné zvýšenie. Toto bude mať jednoznačný vplyv na regulované ceny plynu budúci rok,“ tvrdí Juris pre Hospodárske noviny.

Sú ohrozené dodávky plynu?

Na konkrétne otázky ohľadom dodávok plynu sa momentálne každému analytikovi odpovedá veľmi ťažko. Pre tento moment však máme potvrdené, že ceny pôjdu prudko hore a dostatočné dodávky plynu by mali byť pre vládu kľúčové. Veľká časť spoločnosti však vyjadruje pocit, že sa vláda sústredí viac na pomoc Ukrajine ako na energetickú bezpečnosť Slovenska.

„Ak by úroveň trhových cien pokračovala v doterajších výškach, náš hrubý odhad je, že regulovaná cena plynu pre domácnosti by vzrástla o 100 percent a pravdepodobne aj viac, pretože náklad na zemný plyn je okolo 60 percent celkovej koncovej ceny plynu pre domácnosť. Kľúčové však je, aby Slovensko malo dostatok plynu,“ skonštatoval šéf kľúčového regulačného úradu.

Vojna na Ukrajine a sankcie majú veľký vplyv na ceny

Téma, ktorá bola časťou spoločnosti, oficiálnych štátnych orgánov a vládnych politikov ešte nedávno považovaná za naratív proruskej propagandy, dnes kvôli priamemu dopadu na peňaženky bežných ľudí patrí medzi najdiskutovanejšie problematiky. Už vlastne takmer nikto nepochybuje o tom, že rast cien súvisí s vojnou a s krokmi jednotlivých krajín. „Vidíme, že súčasné trhové ceny sú veľmi nestále. Keď nedávno vyšla správa, že Rusko zastavuje dodávky plynu pre Bulharsko a Poľsko, v priebehu 48 hodín priemerná cena plynu vyskočila o viac ako 30 percent. Vidíme, že ceny veľmi skáču, obrazne povedané, ako na trampolíne. Je veľmi ťažko predvídať, aké budú budúcoročné ceny,“ priznáva Juris.

Jedným z najväčších problémov trhu je to, že sa v súčasnom prostredí stal nepredvídateľným. „Prirodzene, ak príde k nejakému nepredvídateľnému výpadku dodávok plynu z Ruska, potom je potrebné si sadnúť a posúdiť situáciu najmä v kontexte krízového riadenia dodávok plynu. Zásoby dodávok plynu pre domácnosti by mali podľa verejne komunikovaných informácií vydržať až do budúceho roku,“ dodal regulátor.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predseda regulačného úradu ľudí nepoteší: Za plyn budúci rok zaplatíme dvojnásobok!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti