eReport.sk
Na vysoké ceny pohonných hmôt si sťažujú motoristi naprieč celým Slovenskom a prstom ukazujú aj na Slovnaft. Zdroj: staffino

Protimonopolný úrad: Regulácia cien je veľmi významný zásah do trhu a podnikania

BRATISLAVA – Situácia s pohonnými hmotami na Slovensku je poriadne dramatická a vodiči hromžia na ich stále sa zvyšujúce ceny. Dokedy to ale bude trvať?

Protimonopolný úrad (PMÚ) nevykonáva reguláciu na trhu s pohonnými hmotami ani na žiadnom inom trhu. Úrad je oprávnený iba posudzovať a sankcionovať zneužívanie dominantného postavenia, to sa však musí preukázať až na základe komplexnej analýzy trhu. Ak je treba zasiahnuť do cien pohonných hmôt, najúčinnejším a najrýchlejším nástrojom je uplatnenie cenovej regulácie podľa zákona o cenách, upozornil podľa TASR dnes PMÚ.

Slovnaft si sám a dobrovoľne zisky nezníži

Protimonopolný úrad tak reagoval na medializované vyjadrenia ohľadom činnosti a právomocí PMÚ v súvislosti s cenami pohonných hmôt. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v piatok (6.5.) uviedol, že je naivné si myslieť, že Slovnaft si sám a dobrovoľne zníži zisky. „Na toto slúži PMÚ,“ uviedol Sulík. Minister hospodárstva podľa vlastných slov už pred mesiacom písomne upozornil koaličných partnerov na neprimerané zisky Slovnaftu a navrhol riešenie. V tomto konaní ho podľa stanoviska SaS zastavil minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Ten údajne s vedením rafinérie v súčasnosti rokuje.

Úrad neurčuje ex ante, napríklad akú má podnikateľ účtovať cenu v budúcnosti, alebo aký má mať v budúcnosti zisk.

Reakcia Protimonopolného úradu SR


PMÚ zdôraznil, že existenciu zneužívania dominantného postavenia na trhu môže skonštatovať až na základe komplexnej analýzy trhu, nie na základe čiastkových informácií, týkajúcich sa napríklad len vývoja cien vstupnej suroviny. „Výsledkom takéhoto rozhodnutia úradu je ex post konštatovanie, že v minulosti došlo k porušeniu zákona, avšak úrad neurčuje ex ante, napríklad akú má podnikateľ účtovať cenu v budúcnosti, alebo aký má mať v budúcnosti zisk,“ dodal PMÚ.

Related Posts

  1. Advokát Marek Para.
  2. Richard Sulík
  3. Predseda strany SaS Richard Sulík.


Protimonopolný úrad však upozornil, že prípadná regulácia cien je veľmi významný zásah do trhu a podnikania. Ministerstvo financií SR by v tomto prípade malo preto podľa PMÚ zvážiť, či a do akej miery je potrebné venovať sa tejto problematike v situácii, keď sú maloobchodné ceny pohonných hmôt bez daní na území SR jedny z najnižších v EÚ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Protimonopolný úrad: Regulácia cien je veľmi významný zásah do trhu a podnikania

Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti