eReport.sk
Najhoršie je na tom Cherson
Ukrajinský Cherson na archívnej snímke. Foto: tasr/ap

Žiadna proruská propaganda: Rast cien bude podľa Svetovej banky realitou ešte veľmi dlho!

Na vážne dopady rusko-ukrajinského konfliktu na ekonomiky rôznych štátov ani náhodou neupozorňujú len alternatívna scéna a proruské weby. S najnovšou analýzou prišla Svetová banka, ktorá predpovedá najväčšie zdražovanie za posledných 50 rokov, na ktoré sa musíme pripraviť počas najbližších troch rokov. Ceny pri tom už teraz prekračujú možnosti, ktoré sú ochotní a schopní znášať občania Slovenskej republiky. Koncepčný plán slovenskej vlády sa pri tom zdá byť v nedohľadne.

Očakávame v tomto roku nárast cien pšenice o viac ako 40 percent, čo vyvinie tlak na rozvíjajúce sa ekonomiky štátov, ktoré sú závislé od jej dovozu z Ruska a Ukrajiny.

Svetová banka.

„Pohľad Svetovej banky na trhy s komoditami ukazuje najväčší cenový skok energií od ropnej krízy v roku 1973 a najvýraznejšie zdraženie potravín a hnojív od roku 2008,“ píše sa v analýze Svetovej banky podľa britských novín The Guardian.

Cenový šok sa týka takmer všetkého

Prebiehajúci cenový šok sa netýka len energií, ale aj takmer všetkých ostatných komodít, ktoré sú na ceny energií naviazané. Výnimkou, samozrejme, nie sú ani potraviny.

Svetová banka mala v analýze čo povedať napríklad k trhu s obilninami: „Očakávame v tomto roku nárast cien pšenice o viac ako 40 percent, čo vyvinie tlak na rozvíjajúce sa ekonomiky štátov, ktoré sú závislé od jej dovozu z Ruska a Ukrajiny.“

Svetové správy potvrdzujú, že obavy občanov a časti slovenskej politickej scény nie sú nepodložené a dajú sa považovať za oprávnené.

Výnimkou nie je ani ropa, ktorá je celosvetovou strategickou komoditou. „Priemerná cena za barel ropy bude v tomto roku okolo 100 amerických dolárov (USD), čo je najvyššia úroveň od roku 2013 a nárast o viac ako 40 percent v porovnaní s rokom 2021. Očakáva sa, že ceny v roku 2023 klesnú späť na 92 USD, ale zostanú výrazne nad päťročným priemerom 60 USD za barel,“ píše The Guardian.

Sankcie oslabili všetkých

Zmysel sankcií býva väčšinou v tom, že vážne oslabia a skomplikujú existenciu krajiny, voči ktorej sú vytvárané. Ako však ukazuje analýza Svetovej banky, sankciami si uškodilo veľké množstvo krajín a spôsobená škoda je možno ešte väčšia, ako je tomu v prípade Ruska.

„Západné sankcie proti Rusku, hlavnému exportérovi uhličitanu draselného, čpavku a iných pôdnych živín, narušili dodávky týchto významných produktov na celom svete. Hnojivo je kľúčom k udržaniu vysokých výnosov kukurice, sóje, ryže a pšenice,“ píše k problematike agentúra Reuters.

Účet zaplatí bežný človek

Niektoré vlády sa s podobnými pohybmi na svetových trhoch vysporiadavajú lepšie, iné horšie. O raste cien potravín a strategických surovín hovorí na Slovensku vo veľkom parlamentná opozícia. Opozičná strana Smer-SD sa napríklad opakovane snaží zvolať schôdzu, na ktorej sa chce s ministrami baviť o riešení rastu cien. Túto schôdzu však vládna väčšina odmieta. V spoločnosti zarezonovali napríklad minulé vyjadrenia slovenskej polície na Faceboku, ktorá otváranie témy rastúcich cien označila za naratív proruskej propagandy.

Svetové správy však potvrdzujú, že obavy občanov a časti slovenskej politickej scény nie sú nepodložené a dajú sa považovať za oprávnené. Otázne však je, či si vláda zoberie príklad z niektorých európskych krajín a začne pristupovať k problémom na svetových trhoch aktívnejšie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  2. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
  3. Igor Matovič a Richard Sulík,
  4. Sme za mier a stabilitu
  5. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  6. Predseda strany SaS Richard Sulík.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žiadna proruská propaganda: Rast cien bude podľa Svetovej banky realitou ešte veľmi dlho!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: