eReport.sk
Seniori sú ľahkým cieľom podvodníkov
Seniori sú ľahkým cieľom podvodníkov. Ilustračné foto: shutterstock

Známe združenie hovorí o diskriminácii seniorov: Vláda sa zmohla len na TOTO!


Časy, kedy sa občianske združenie (OZ) Diera v systéme ukazovalo na tlačových besedách s vládnymi predstaviteľmi sú zjavne už minulosťou! Združenie, ktoré stálo za pomocou matkám narodeným v rokoch 1958-1960 získať spravodlivý dôchodok, sa aktuálne pridáva k záujmovým združeniam, ktoré kritizujú kabinet premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

Tŕňom v oku je práve toľko kritizovaný fakt, že najnovšia sociálna pomoc z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) ráta s pomocou výlučne pre rodiny s neodrastenými deťmi. Takéto domácnosti však tvoria len približne tretinu všetkých domácností a združenie štátu pripomína, že dôchodcov sa rast cien týka rovnako, ako hociktorej inej skupiny. Opozičná strana Smer-SD počas týždňa dokonca prišla s podozrením, že vládni predstavitelia jednoducho nepomáhajú dôchodcom preto, lebo nepatria medzi ich hlavné voličské skupiny.

Životná úroveň poberateľov dôchodkov je zamrazená na hladine, na akej bola v okamihu priznania dôchodku.

Združenie sa v tomto prípade podľa portálu Plus JEDEN DEŇ rozhodlo konať a za štátnym tajomníkom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jurajom Káčerom prišli s konkrétnymi návrhmi, ako situáciu dôchodcov na Slovensku zlepšiť. Faktom však ostáva, že je vláda v súčasnosti natoľko rozhádaná, že sa konkrétne opatrenia z pozície iniciatívy jedného ministerstva budú Káčerovi aj v prípade akej – takej ochoty presadzovať len veľmi ťažko, čo platí o to viac, že by museli prejsť aj cez samotného Matoviča.

Nedostatočná životná úroveň dôchodcov

Štátu vyčíta združenie napríklad to, že vo výpočte dôchodkov ignoruje zmeny v ekonomike. „Životná úroveň poberateľov dôchodkov je zamrazená na hladine, na akej bola v okamihu priznania dôchodku. Do valorizačného mechanizmu sa musí zapracovať aj medziročný rast miezd alebo ďalšie parametre zohľadňujúce rast našej ekonomiky,“ objasňuje Mária Beladičová, jedna zo štatutárok združenia.

Vyplatiť tzv. 13. dôchodok – v našom ponímaní sociálna dávka v sume od 50 do 300 eur – pred letom nestačí, seniorom bude chýbať na jeseň.

Veľa dôležitých parametrov pri tom závisí od životného minima, ktoré je pre rast dôchodkov potrebné zvýšiť. „Preto by sa mala jeho suma vzhľadom na infláciu zvýšiť najmenej o 10 až 12 percent, nie o navrhovaných 6,9 percenta,“ upozorňujú členky OZ Diera v systéme. „Tým sa automaticky zvýšia všetky dávky, ktoré sú na rast životného minima naviazané,“ dodali.

Vyplatenie vianočného bonusu pred letom nepostačí

Hegerova vláda prišla v súvislosti s rastom cien s myšlienkou, že tzv. 13. dôchodok, resp. skôr zvýšený vianočný bonus, bude výnimočne tento rok vyplatený už pred letom. Pravdou však je, že v súčte tým dôchodcovia nezískajú nič navyše, lebo im bonus pre zmenu nebude vyplatený pred Vianocami.

Mária Beladičová.

Mária Beladičová, členka predsedníctva OZ Diera v systéme. – Foto: dieravsysteme.sk

„Vyplatiť tzv. 13. dôchodok – v našom ponímaní sociálna dávka v sume od 50 do 300 eur – pred letom nestačí, seniorom bude chýbať na jeseň. Preto sme počas stretnutia na ministerstve otvorili aj otázku vyplatenia plnohodnotného 14. dôchodku a rozmrazenia minimálneho dôchodku,“ konštatuje Beladičová.

Diskriminačný systém

Rodičovský bonus je podľa združenia naviac diskriminačný. „Treba prijať opatrenia, aby obdobie starostlivosti o deti – to sa týka najmä matiek – príliš neznižovalo sumu starobného dôchodku,“ navrhuje združenie možné riešenie. „Dnes to funguje tak, že ak žena dovŕši dôchodkový vek a bola v čase výchovy detí poistená, tak sa jej toto obdobie zhodnocuje na úrovni 0,6-násobku priemernej mzdy. Prvé, čo by mala vláda urobiť, je zvýšiť 0,6-násobok na jednonásobok priemernej mzdy s možným ďalším nárastom,“ myslia si v združení, pri čom prichádzajú aj s presným odhadovým výpočtom: „To by prinieslo zvýšenie dôchodkov od 25 do 50 eur a stálo by to cca 7 miliónov eur ročne.“

Čo sa týka zvýšenia finančných príspevkov, neodmietame to, ale – ako sa hovorí – môžeme sa prikryť iba takou perinou, akú máme.

Štátny tajomník Juraj Káčer.

Problémy, ktoré združenie vidí v celom systéme, sa však pri sume starobných dôchodkov ani náhodou nekončia. Problematické majú byť totiž aj vdovské dôchodky. Konkrétne sa združenie zastáva bezdetných vdov a vdov s jedným dieťaťom.

Eva Klikáčová zo známeho občianskeho združenia OZ Diera v systéme. – Foto: dieravsysteme.sk

Tento problém pri tom pokladá štátnemu tajomníkovi na stôl na základe podnetov od členiek iniciatívy Diskriminované vdovy a vdovci. „Plne podporujeme uvedenú požiadavku o odstránenie diskriminačného ustanovenia v zákone. Uvedeným podnetom sa zaoberalo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Vyriešenie problému je aj jedným z bodov Programového vyhlásenia vlády,“ upozorňuje Eva Klikáčová, ďalšia štatutárka združenia.

Krátka a všeobecná reakcia štátneho tajomníka

Je vidieť, že vláda na riešenie takýchto problém pravdepodobne v súčasnosti kondíciu nemá. Združenie sa totiž na svoje veľmi konkrétne návrhy dočkalo len stručnej a všeobecnej odpovede štátneho tajomníka Káčera: „Táto téma je otvorená a rezort sa problematikou zaoberá. Čo sa týka zvýšenia finančných príspevkov, neodmietame to, ale – ako sa hovorí – môžeme sa prikryť iba takou perinou, akú máme.“

Juraj Káčer.

Juraj Káčer sa usmieva vo svojej kancelárii na ministerstve práce. – Foto: fb/juraj.kacer8

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger medzi seniormi v Spišskej Novej Vsi.
  2. Vyštudovaná bábkoherečka zasahuje!
  3. Poverená šéfka Jednoty dôchodcov na Slovensku Valéria Pokorná.
  4. Na archívnej snímke Petra Vargová - Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov.
  5. Eduard Heger odovzdáva tašku s chlebom seniorke v Banskej Bystrici.
  6. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Známe združenie hovorí o diskriminácii seniorov: Vláda sa zmohla len na TOTO!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: