eReport.sk
Politologička Aneta Világi.
Politologička Aneta Világi. Foto: fphil.uniba.sk

Politologička „ponížila“ Hegera: Nemá silné postavenie, Matovičovi nekonkuruje ani interne!

Aneta Világi, známa slovenská politologička, ktorá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského pôsobí ako prodekanka pre medzinárodné vzťahy, značne nešetrne nastavila predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi dosť kruté zrkadlo.

Pri komentovaní aktuálnej politickej situácie, najmä teda napätých vzťahov v koalícii, Világi premiéra bez servítky skritizovala. Odborníčka vlastne inými slovami potvrdila dlhodobú rétoriku opozičných lídrov Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a Roberta Fica (Smer-SD), ktorí často upozorňujú verejnosť na to, že Heger je takpovediac čajovým šéfom vládneho štvorspolku tvorenú stranami OĽANO, SaS, Sme rodina a Za ľudí.

V aktuálnej koaličnej kríze to vyzerá, akoby premiér Eduard Heger (OĽANO) rezignoval na riadenie vlády a hľadanie kompromisov.

Aneta Világi, politologička.

Možno povedať, že kritiku od Világi, môže istým spôsobom nielen premiér, ale aj široká verejnosť, čítať tak, že politologička Hegera v podstate ponížila. Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

V aktuálnej koaličnej kríze to vyzerá, akoby premiér Eduard Heger (OĽANO) rezignoval na riadenie vlády a hľadanie kompromisov. Pre TASR to vyhlásila politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi. Do veľkej miery to podľa nej súvisí s tým, že nemá silné politické postavenie.

Heger by mal dohadovať politické ústupky

„Premiér nemá žiadne portfólio a je to tak preto, aby mal dostatok priestoru riadiť vládu, hľadať kompromisy, dohadovať politické ústupky a strážiť implementáciu programového vyhlásenia vlády,“ priblížila Világi.

Sprava predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO).

Sprava predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) – Foto: tasr

Pri aktuálnej kríze to podľa nej vyzerá, akoby rezignoval na riadenie vlády a hľadanie kompromisov. „Toto určite do veľkej miery súvisí s tým, že nemá silné politické postavenie – nie je lídrom najsilnejšej strany a ani interne nekonkuruje lídrovi vo svojej materskej strane,(Igorovi Matovičovi – poz. red.) doplnila.

Premiér vraj pôsobí tak, že hrá „mŕtveho chrobáka“

Navonok to podľa politologičky pôsobí tak, že premiér hrá rolu „mŕtveho chrobáka“, teda prečkať, kým to pominie. „Možno nevieme o všetkých zákulisných rokovaniach a iniciatíve premiéra a krivdíme mu, ale ak by takéto rokovania aj prebiehali, evidentne nie sú veľmi úspešné, respektíve hlavní protagonisti sporu aj naďalej ostria situáciu,“ skonštatovala.

Aktuálny spor v koalícii týkajúci sa protiinflačných opatrení vníma Világi negatívne najmä preto, ako sa tento spor prezentuje. „Je prirodzené, že koaliční partneri môžu mať názorové rozpory, ale preto bol vytvorený inštitút koaličnej rady, aby sa tieto rozpory riešili a koalícia mohla vystupovať jednotne alebo aspoň obrusovala tie najostrejšie hrany konfliktu,“ myslí si politologička.

Možnosť, že vláda padne, je stále v hre

Ak by prestala platiť koaličná zmluva, nemali by sme tu podľa nej stálu vládnu koalíciu, ale variabilné parlamentné koalície. „To znamená, že pre každý vládny návrh by bolo potrebné, aby si príslušný minister zabezpečil v parlamente podporu, čo by výrazne skomplikovalo ministrom ich prácu,“ skonštatovala.

Mohlo by to podľa nej niektorú z vládnych strán omrzieť až natoľko, že by podporili pád súčasnej vlády alebo by ministri mohli rezignovať na snahu presadiť zmeny vo svojich rezortoch.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) stojí pred dverami historickej budovy Úradu vlády SR.
  2. Na kombosnímke zľava Richard Sulík (SaS) a Igor Matovič (OĽANO)
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politologička „ponížila“ Hegera: Nemá silné postavenie, Matovičovi nekonkuruje ani interne!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti