eReport.sk
Juraj Šeliga (Za ľudí)
Juraj Šeliga (Za ľudí). Foto: tasr

Šeliga o dohode s USA, jadrových zbraniach aj garáži na letecký benzín: TOTO je pre mňa komické!

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA by prispela k väčšej bezpečnosti krajiny. Slovensko si tiež musí vybrať, či chce USA ako spojenca alebo chce zostať niekde v medzipriestore. V piatok to uviedol poslanec Národnej rady SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.

Diskusia o dohode s USA bude podľa jeho slov pokračovať na budúci týždeň počas rokovania vlády, neskôr aj v parlamente. Debaty súvisiace so zmluvou Šeliga očakával, tému podľa neho využili najmä tí, ktorí radi klamú.

Hovorí o politických argumentoch

“Účasť vojsk ktorejkoľvek inej armády ako našej na našom území podlieha súhlasu Národnej rady SR bez ohľadu na to, či bude alebo nebude schválená táto zmluva. Rovnako je pre mňa komická predstava, že sem niekto dovezie jadrové zbrane a schová ich do garáže na letecký benzín. To slúži len ako politický argument,” skonštatoval Šeliga.  

“Je to na dohode medzi SR a USA”

Podľa neho tiež nie je pravda, že by príslušníci amerických vojsk vôbec nepodliehali slovenskej jurisdikcii pri spáchaní trestného činu na našom území. “Je to na dohode medzi SR a USA, akým spôsobom a v akom režime by tieto stíhania išli,” zdôraznil Šeliga.  

Krajina si vraj musí vybrať, kto je jej spojencom

Je však presvedčený, že krajina si musí vybrať, kto je jej spojencom. “Či chceme byť súčasťou NATO, či chceme, aby USA boli naším spojencom, alebo chceme zostať niekde v medzipriestore,” dodal Šeliga.

Dohodu obhajujú Heger aj Naď

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR. Dohodu kritizovala opozičná parlamentná strana Smer-SD aj mimoparlamentný Hlas-SD. Naopak, zastal sa jej premiér Eduard Heger (OĽANO) či minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. tankovanie, ropa, benzín, nafta, phm, benzínka
  2. Ján Drgonec

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šeliga o dohode s USA, jadrových zbraniach aj garáži na letecký benzín: TOTO je pre mňa komické!

Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti