eReport.sk
Eduard Heger, foto: tasr

Zmluvu s USA obhajuje aj premiér Heger. Odmietam konšpirácie!

K dohode o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskom a USA sa už vyjadrilo veľa politikov či dokonca aj generálny prokurátor. Kým jedni hovoria o nevýhodnej zmluve a upozorňujú na rôzne nejasnosti, minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že sa nie je čoho obávať. Najnovšie sa ozval aj premiér Eduard Heger.

Odmietam akékoľvek konšpirácie spojené s návrhom Dohody o obrannej spolupráci s USA. Je to štandardná rámcová zmluva, ktorá upravuje podmienky obrannej spolupráce, a ktorú majú uzavretú so Spojenými štátmi ako kľúčovým členom Severoatlantickej aliancie všetky štáty na východnej hranici NATO, teda aj Poľsko a Maďarsko. Slovensko je tak poslednou krajinou, ktorá sa pridá,“ zdôraznil predseda vlády na sociálnej sieti s tým, že dokument rešpektuje suverenitu Slovenska i našu Ústavu či právny poriadok.

– Foto: fb/premier.sr

Táto zmluva nedáva automatické právo žiadnemu vojakovi Spojených štátov na vstup do Slovenskej republiky. Preto ktokoľvek, kto sa snaží navodiť dojem, že Slovensko stráca touto zmluvou suverenitu, alebo že Spojené štáty budú môcť na základe tejto rámcovej zmluvy voziť svoju techniku a zbrane na územie Slovenskej republiky, buď túto zmluvu nečítal, alebo zámerne zavádza,“ tvrdí Heger.

Naráža tak zrejme na tlačový brífing opozičného poslanca Roberta Fica. „Je to zmluva, ktorá podľa Ústavy SR bude mať prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi SR. Navrhované znenie v každom jednom článku je v príkrom rozpore s ponímaním suverenity a zvrchovanosti samostatného štátu,” tvrdil šéf strany Smer. Premiér odkazuje, že konkrétne aktivity ozbrojených síl USA na území SR musia byť samostatne schválené či už vládou SR alebo Národnou radou SR.

Čítajte viac:

  1. Na kombosnímke prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger.

O návrhu rámcovej zmluvy po riadnom pripomienkovom konaní bude rokovať vláda a po jej schválení parlament. Celý proces je teda maximálne transparentný. Očakávam kvalifikovanú diskusiu, v ktorej prevládne duch ochrany slobody a demokracie i vedomie si záväzkov, ktoré má Slovenská republika v rámci kolektívnej bezpečnosti členských štátov Severoatlantickej aliancie,“ uzavrel predseda vlády Heger.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zmluvu s USA obhajuje aj premiér Heger. Odmietam konšpirácie!

Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti