eReport.sk
Eduard Heger (uprostred) počas výjazdu do rómskych osád.
Eduard Heger (uprostred) počas výjazdu do rómskych osád. Foto: fb/premier.sr

VIDEO Postreh Tarabu sme preverili: Heger päť posledných statusov zo šiestich venoval Rómom!


Viacerí občania Slovenska, z ktorých mnohí riadne pracujú a platia štátu dane a odvody, aktuálne a už dlhodobo zápasia s existenčnými problémami. Majú hlboko do vrecka, lebo pandémia, lebo opatrenia vlády. Doslova viacerým ide v súčasnosti o prežitie. Premiér Eduard Heger sa pritom v ostatných dňoch na verejnosti prezentuje ako predseda vlády, ktorému leží na srdci osud rómskej menšiny. Poukázal na to nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba. Ako sme sa presvedčili, jeho tvrdenie sa zakladá na pravde.

Taraba v nedeľu večer na sociálnej sieti zdieľal to, čo v súvislosti s premiérovou komunikáciou na Facebooku neuniklo jeho pozornosti. „Predseda vlády Heger má zo 6 posledných statusov 5 venovaných Rómom,“ odkázal občanom nezaradený poslanec.

Zdroj: fb/tomastaraba.sk

Nechcelo sa nám veriť, tak sme si Tarabove slová radšej overili. Musíme však konštatovať, že Taraba nezavádzal.

Posledné statusy šéfa vládneho kabinetu sa skutočne týkajú najmä rómskej komunity žijúcej na Slovensku. Heger ešte 20, januára v novom roku zverejnil príspevok, v ktorom avizoval prvú návštevu regiónu v roku 2022. „Sme pripravení pomôcť Rómom v osadách vymaniť sa z chudoby. Zajtra so splnomocnencom pre rómske komunity Jánom Herom a poslancom Európskeho parlamentu Petrom Pollákom navštívime niekoľko obcí s rómskymi marginalizovanými komunitami,“ avizoval vtedy predseda vlády.

Zdroj: fb/premier.sr

O deň neskôr, 21. januára, Heger informoval na svojom profile o tom, že „aj rómske deti sú naša budúcnosť. „Ak chceme dosiahnuť ešte výraznejší pokrok v riešení rómskej otázky, tak práve vzdelanie a inklúzia sú cestou. Myslíme na to v programovom vyhlásení vlády aj v pláne obnovy. Zdroje sú,“ napísal v statuse premiér po výjazde, ktorý podľa vlastných slov začal návštevou základnej školy vo Veľkej Lomnici.

Zdroj: fb/premier.sr

Včera, teda v nedeľu 23, januára, pribudol na facebookovom profile predsedu slovenskej vlády ďalší odkaz. Pochádzal z východoslovenskej obce Fričovce, kde sa premiér podľa vlastných slov zastavil osobne. Pripomíname, že tam v súčasnosti žije značné percento Rómov. „Je hanbou, že ešte v 21. storočí riešime prístup k pitnej vode a kanalizácii. Aj to je výsledok populistickej práce bývalých vládnych garnitúr, ktoré nemali skutočný záujem o Rómov, s výnimkou volieb. V súčasnosti 27 % osôb z marginalizovaných rómskych komunít žije v domácnostiach bez tečúcej vody priamo v príbytku. Cieľom mojej vlády je dosiahnuť 7 % do roku 2030 a následne problém úplne odstrániť,“ nezdržal sa Heger vo svojom príspevku kritiky politikov, ktorí boli predtým pri moci a zaviazal sa, že táto vláda Rómom pomôže. A pridal aj fotografie zo stretnutia.

Zdroj: fb/premier.sr

V nedeľu 23, januára pridal Heger ďalšie dva statusy, v ktorých upozornil na bezútešnú situáciu Rómov. V jednom pripomenul, že jeho prvý výjazd v tomto roku bol najmä o ľudskosti. „Čas strávený v prostredí, kde žijú ľudia v chudobe a zlých životných podmienkach sa ma dotkol najmä ľudsky. Ďakujem všetkým za rozhovory a príbehy. Pracujeme na tom, aby ste viac neboli na okraji spoločnosti, ale jej plnohodnotnou súčasťou,“ uviedol Heger v príspevku.

Slová premiéra vyprovokovali k reakcii aj europoslanca Petra Polláka, ktorý v minulosti Rómov ako ich splnomocnenec vo vláde zastupoval. Nešetril chválou, vďakou a politicky sa mu zjavne svojim komentárom snažil nahrať „body“. Pod statusom Hegera napísal nasledovné: „Je to obrovská vec, pre našu komunitu. Premiér ktorý chodí do osád hľadať riešenia, ktorý vidí potenciál v Rómoch, kým ostatní politici vybíjajú politické body na Rómoch a označujú ich, že za všetko zlé v tejto krajine môžu oni! Nie u nás to tak niej e! Vláda na čele s premiérom Hegerom je toho príkladom, kedy do osád nechodí pred voľbami, ale po voľbách riešiť životnú situáciu ľudí ktorí žijú v chudobe. Ďakujem“

Zdroj: fb/premier.sr

Heger sériu svojich piatich príspevkov zakončil v nedeľu videom. Nie amatérskymi zábermi, skôr profesionálne zostrihanou snímkou z jeho návštevy vo Veľkej Lomnici. kde ako tvrdí, „sme sa venovali vzdelávaniu rómskych detí“

Zdroj: fb/premier.sr

Aj ostatný príspevok Hegera komentoval Pollák. Poďakoval mu za jeho „ľudskosť“.

Zdroj: fb/premier.sr

O tom, ako komentovali Hegerove príspevky mnohí občania, s vašim dovolením, milí čitatelia, radšej pomlčíme. A to aj preto, že témy spojené Rómami v našej spoločnosti, sú konkrétne napríklad zo strany viacerých mimovládok či vládnych autorít, vrátane prezidentky Slovenskej republiky, vnímané veľmi citlivo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  3. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  4. Odchytová akcia túlavých psov v rómskej osade v Trebišove, archívna snímka.
  5. Diskriminácia Rómov podľa Amnesty International na Slovensku pretrváva.
  6. Rómovia z osady v obci Kecerovce, v okrese Košice-okolie čakajú v rade na očkovanie.
  7. voľby prieskum

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Postreh Tarabu sme preverili: Heger päť posledných statusov zo šiestich venoval Rómom!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: