eReport.sk
Maroš Žilinka, foto: tasr

Prečo tá masívna kritika Žilinku za Rusko? Právnik Fábry: Nebolo to fér a toto bol dôvod!

Právnik a vysokoškolský pedagóg Branislav Fábry vysvetlil, čo z jeho pohľadu bolo dôvodom hromadnej kritiky generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Podľa jeho slov vládni politici a časť médií sa do Žilinku masívne pustili najmä kvôli tomu, že mal pripomienky k obrannej dohode s USA.

„Je očividné, že útoky na M. Žilinku boli politickou pomstou za jeho kritiku návrhu obrannej dohody s USA v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK). Je pritom jasné, že Žilinkova cesta do Ruskej federácie (RF) sa plánovala už dlhší čas pred odchodom. Paradoxne, predkladatelia dohody s USA začali tematizovať jeho cestu až potom, čo predložil pripomienky do MPK. Žilinkove výhrady boli pritom seriózne a vecné a ak sa aj predkladatelia nezhodli so Žilinkovou predstavou o odmietnutí dohody ako celku, mohli zapracovať aspoň časť jeho pripomienok. Text návrhu dohody by to veľmi skvalitnilo!,“ tvrdí Fábry v článku pre portál noveslovo.sk.

Čaká pokoru od Naďa a Korčoka

Fábry taktiež podotkol, že kritika, ktorá prichádzala najmä zo strany ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO), ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS), prezidentky SR Zuzany Čaputovej a premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), nebola vždy férová a konštruktívna. „A hoci boli ministri J. Naď a I. Korčok podráždení, mali by sa správať pokornejšie, lebo generálny prokurátor im prakticky ukázal, koľko chýb pri príprave dohody s USA urobili,“ upozornil právnik.

Spolupráca s Ruskom v kyberpriestore je vraj prínosná

Premiér v Sobotných dialógoch RTVS spochybňoval aj spoluprácu slovenskej a ruskej prokuratúry v oblasti kybernetickej bezpečnosti: „Často sa bavíme s lídrami krajín EÚ práve o narušovaní nášho kyberpriestoru a hovoríme o tom, ako sa chrániť pred hrozbami a, žiaľ, tieto hrozby prichádzajú aj z prostredia Ruskej federácie. Toto vo mne vyvoláva ešte väčšie pochybnosti,“ povedal v štúdiu Slovenského rozhlasu Heger.

Vládni politici i prezidentka by si pri svojej kritike mali uvedomiť, že návšteva M. Žilinku nebola porušením žiadnych predpisov o sankciách EÚ.

Branislav Fábry.

Fábry však vníma slovensko-ruskú spoluprácu v kyberpriestore pozitívne. A vysvetlil aj prečo. „Lenže spolupráca s Ruskom v kyberpriestore je naozaj prínosná, hoci existujú oblasti, kde môže vláda SR i iné krajiny vnímať Rusko kriticky. Obavy z ruských ´hybridných hrozieb´, nech ten pojem vykladáme akokoľvek, by však prokurátorom nemali brániť v spoločnom postupe napr. proti terorizmu, praniu špinavých peňazí či iným výzvam,“ konštatoval mediálne známy pedagóg a expert na právo.

Upozorňuje na zmluvné záväzky SR

Pedagóg zároveň v Žilinkovej návšteve Ruska nevidí žiadny právny problém: „Vládni politici i prezidentka by si pri svojej kritike mali uvedomiť, že návšteva M. Žilinku nebola porušením žiadnych predpisov o sankciách EÚ. Keby M. Žilinka privítal I. Krasnova v SR, bolo by to čosi iné, ale takto M. Žilinka konal v súlade s právom. Nebudem pripomínať, že nebol jediným generálnym prokurátorom z EÚ, ktorý Rusko navštívil – bol tam aj D. Šketa zo Slovinska, navyše, aj predstavitelia mnohých ďalších európskych prokuratúr.“

Podľa Fábryho netreba zabúdať, že spolupráca v oblasti trestného práva je pre Slovensko zmluvne záväzná. V zmluve o priateľských vzťahoch medzi Slovenskom a Ruskom sa totižto uvádza: „Zmluvné strany budú spolupracovať pri potláčaní zločinnosti, najmä organizovanej zločinnosti, terorizmu…“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Eduard Heger (uprostred) počas výjazdu do rómskych osád.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prečo tá masívna kritika Žilinku za Rusko? Právnik Fábry: Nebolo to fér a toto bol dôvod!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: