eReport.sk
Ilustračná foto, Foto: tasr

Vláda schválila Matovičov návrh: Odklepla 330-tisíc eur na pastoráciu Rómov!

Projekt misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách bude pokračovať. Na realizáciu projektu v roku 2022 vláda vyčlení 330.000 eur, ktorými zaplatí prácu 23 pastoračných asistentov v lokalitách s rómskou komunitou, prevažne na východnom Slovensku. Príspevok a pokračovanie projektu schválil kabinet na stredajšom rokovaní.

„Prax, ale aj odborné výskumy ukazujú, že jedným z fungujúcich nástrojov na efektívnejšiu integráciu rómskych komunít je intenzívna, systematická a dlhodobá pastoračná práca,“ upozornil podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) ako predkladateľ návrhu.

Doteraz pomoc pokrýva okolo 25-tisíc Rómov

Pripomenul pritom výsledky pilotnej verzie projektu, v rámci ktorého v rokoch 2020 a 2021 zamestnali 16 pastoračných pracovníkov, z toho šesť Rómov.

„Doteraz podporená pastoračná činnosť v rómskych komunitách pokrýva okolo 25.000 Rómov priamo a pravidelným vysielaním náboženských relácií v lokálnych televíziách ďalších približne 20.000,“ spresnil v predloženom materiáli.

Vraj sa darí merateľne potláčať závislosti

Poukázal v ňom na pozitívny efekt prejavujúci sa v oblasti prístupu detí k vzdelávaniu, šírenia zdravotnej osvety, pomoci obetiam domáceho násilia, ale i zlepšenia technického stavu obydlí a participácie na živote miestnej komunity. „Merateľný je aj efekt zníženia miery závislosti od návykových látok, zadlženosti a gamblerstva,“ dodal.

Upozornil ďalej, že katolícka cirkev má pripravené desiatky ľudí (čiastočne aj z radov Rómov) schopných okamžite vykonávať prácu pastoračných asistentov a pomôcť tak kňazom či rehoľným sestrám, ktorí sa pastoračnej činnosti v rómskych komunitách môžu venovať len popri svojej práci a vo voľnom čase.

Peniaze uvoľnia z rezervy vlády

Sumu 330.000 eur na projekt v roku 2022 uvoľnia pre Konferenciu biskupov Slovenska z rezervy vlády. Pastorační asistenti majú pôsobiť v rámci misií Luník IX,  Bardejov-Poštárka, Jarovnice, Gréckokatolícka rómska misia v okresoch Prešov, Vranov nad Topľou, Stará Ľubovňa, Bardejov; Hanušovce, Krížová Ves, Lomnička, Letanovce, Orechov Dvor, Plavecký Štvrtok a Saleziánky v Košiciach.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger (uprostred) počas výjazdu do rómskych osád.
  2. Rómovia z osady v obci Kecerovce, v okrese Košice-okolie čakajú v rade na očkovanie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda schválila Matovičov návrh: Odklepla 330-tisíc eur na pastoráciu Rómov!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti