eReport.sk
Na snímke vpravo minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v škole medzi žiakmi. Foto: tasr

Gröhling zachraňuje žiakov pred zimou. Od Matoviča pýta viac peňazí na energie


Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR bude rokovať s Ministerstvom financií SR o zvýšení finančných prostriedkov z dôvodu zvýšených cien energií. Začiatkom augusta rezort školstva požiadal formou rozpočtového opatrenia o zvýšenie rozpočtu o 20 miliónov eur pre verejné vysoké školy a vyše 36 miliónov eur pre regionálne školstvo, teda pre základné a stredné školy. V piatok to potvrdil šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS).

Budúci týždeň mám stretnutie na ministerstve financií,“ uviedol šéf rezortu školstva. Poukázal tiež, že o tomto stave informoval aj predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ceny elektriny i plynu sa môžu na budúci rok zvýšiť
  2. Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS)
  3. Lucia Ďuriš Nicholsonová
  4. žiaci v škole

Gröhling povedal, že hneď ako na začiatku kalendárneho roka pocítili, že je problém s energiami, oslovili všetky subjekty, ktoré sú v sieti, aby rezortu školstva vydokladovali zvýšené náklady na energie. „To všetky subjekty urobili a spracovali sme z toho sumár. Pre regionálne školstvo sme 24. januára žiadali 40 miliónov eur, ktoré by mali pokrývať energie,“ povedal minister školstva. Ako doplnil, rezort financií vtedy vyčlenil 40 miliónov eur, ktoré však použili na príspevok pre žiakov, nebolo to na energie.

Vysokým školám to zamietli

Ďalšiu žiadosť rezort školstva podal 15. februára a smerovala k verejným vysokým školám, pričom bola v hodnote takmer 15 miliónov eur. Tá však bola podľa ministra koncom februára zamietnutá. „Ďalšia žiadosť išla koncom apríla v hodnote 51 miliónov eur, z toho pre základné a stredné školy v sume viac ako 36 miliónov eur a pre verejné vysoké školy to bolo viac ako 14 miliónov eur,“ ozrejmil Gröhling s tým, že v tom čase sa začali aj rokovania o platoch v školstve.

Následne rezort školstva podľa slov ministra opätovne požiadal školy, aby aktualizovali dáta, pretože od januára do apríla, respektíve mája, sa mohli zmeniť. Aprílovú žiadosť nahradil rezort školstva novou, ktorú poslal na ministerstvo financií 4. augusta. Pre verejné vysoké školy žiada 20 miliónov eur a pre regionálne školstvo 36 miliónov eur. „Budeme čakať, aká bude odpoveď. V pondelok (15. 8.) budem mať stretnutie na ministerstve financií,“ poukázal minister školstva s tým, že ide o finančné náklady, ktoré by mali dostať školy automaticky. Zároveň dodal, že si nevie predstaviť, ako v októbri alebo v novembri, ak neposkytnú týchto 50 miliónov eur na energie, budú školy fungovať.

Financie hľadajú

Požiadavkou sa Ministerstvo financií SR aktívne zaoberá a hľadá spôsoby, ako vyjsť ministerstvu školstva v ústrety. Žiadosť bude predmetom spoločných rokovaní k novele štátneho rozpočtu a zároveň jedným z dôvodov jeho novelizácie,“ uviedli pre TASR z tlačového odboru Ministerstva financií SR. Ako dodali, v aktuálne platnom rozpočte, ktorý vznikal v úplne odlišných makroekonomických podmienkach (na jeseň 2021), sa s predmetnými výdavkami nepočítalo.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gröhling zachraňuje žiakov pred zimou. Od Matoviča pýta viac peňazí na energie

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne