tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: tasr/ap

Šojgu po podpise dohôd s Kyjevom: Rusko na seba prevzalo záväzky, odmínovanie nezneužijeme!

Rusko nezneužije odmínovanie ukrajinských prístavov s cieľom umožniť vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more na vojenskú ofenzívu, vyhlásil v piatok v Istanbule ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý za Rusko podpísal dohodu s Tureckom a OSN o vývoze ukrajinského obilia. Rovnakú dohodu podpísali aj zástupcovia Ukrajiny. Podľa Šojgua by sa mohol export obilia z Ukrajiny odblokovať už v priebehu najbližších dní. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na správy agentúry Reuters a AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský premiér Boris Johnson.
  2. žatva poľnohospodárstvo kombajn, obile
  3. Čínsky prezident Si Ťin-pching.
  4. Na kombosnímke zľava Joe Biden a Recep Tayyip Erdogan.
  5. Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.
  6. Na kombosnímke zľava Péter Szijjártó a Sergej Lavrov.
  7. Volodymyr Zelenskyj (uprostred) v prístave Čornomorsk.
  8. Generálny tajomník OSN António Guterres, ruský minister obrany Sergej Šojgu, ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov a , turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas podpisu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more v istanbulskom paláci Dolmabahce v piatok 22. júla 2022.
  9. nákladné vozne, vagóny, železnica

„Rusko na seba prevzalo záväzky, ktoré sú jasne formulované v tomto dokumente. Nevyužijeme situáciu po vyčistení a otvorení (ukrajinských) prístavov. Zaviazali sme sa k tomu,“ povedal Šojgu vo vysielaní ruskej štátnej televízie.

Bude to vraj čosi ako prímerie

Jeden z predstaviteľov, ktorý sa zúčastnil na príprave dohody, agentúre Reuters povedal, že na lode prevážajúce obilie sa bude vzťahovať čosi ako „prímerie“. Ukrajinské námorníctvo zamínovalo pobrežné oblasti Ukrajiny, aby tak znemožnilo prienik ruských vojenských plavidiel. Podľa dohody budú ukrajinské vojenské lietadlá sprevádzať nákladné lode prevážajúce obilie alebo vracajúce sa na Ukrajinu cez bezpečné koridory v ukrajinských vodách. Lode bude monitorovať spoločné koordinačné centrum so sídlom v Istanbule, prechádzať budú cez úžinu Bospor a tadiaľ budú viezť obilie ďalej na svetové trhy.

Dohoda platí predbežne na 120 dní

Keďže Rusko sa obávalo, že nákladné lode vracajúce sa na Ukrajinu by mohli prevážať zbrane, všetky plavidlá budú preverovať v Turecku pod dohľadom spomínaného spoločného koordinačného centra so zastúpením všetkých zúčastnených strán. Dohoda platí predbežne na 120 dní, avšak bude ju možné opakovane predlžovať.

„Skutočnosť, že dve strany bojujúce proti sebe vo vojne – a to v intenzívnej vojne –, sa dokázali dohodnúť na takejto dohode, je podľa mňa bezprecedentná,“ povedal jeden nemenovaný predstaviteľ OSN.

Iná dohoda umožní prevoz ruských potravín

Iná dohoda, taktiež podpísaná v piatok, umožní hladký prevoz ruských potravinových výrobkov a umelých hnojív na svetové trhy. OSN zároveň privítala vyhlásenie Európskej únie a Spojených štátov, že ich sankcie sa nebudú vzťahovať na tieto zásielky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šojgu po podpise dohôd s Kyjevom: Rusko na seba prevzalo záväzky, odmínovanie nezneužijeme!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku