tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: tasr

Orbán už nemusí riešiť nedostatok plynu. Rusi začali Maďarsku dodávať extra množstvá!

Maďarsko v sobotu (13. 8.) informovalo, že mu Rusko začalo dodávať plyn navyše, na základe júlovej návštevy ministra zahraničných vecí Pétra Szijjárta v Moskve. TASR správu prevzala z AFP.

Podľa maďarského ministerstva zahraničných vecí obchodné rokovania s Moskvou „viedli k dohode“ a výsledkom je, že ruský energetický gigant Gazprom začal v piatok (12. 8.) dodávať Budapešti plyn „nad už predtým zazmluvnené množstvá“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Gazprom
  2. Zľava Donald Trump, Viktor Orbán a Péter Szíjjartó.
  3. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  5. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  6. Na videosnímke vydanej 10. februára 2022 raketový systém S-400 rozmiestnený v bieloruskej Brestskej oblasti počas rusko-bieloruských manévrov
  7. Supertanker Hellespont Alhambra vo vodách USA po prvý raz 16. mája 2002, archívna snímka.
  8. Ukrajinská reperka Alina Pašova.
  9. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  10. Na kombosnímke zľava Péter Szijjártó a Sergej Lavrov.

„Povinnosťou maďarskej vlády je zaistiť bezpečné dodávky zemného plynu do krajiny a my to plníme,“ uviedol na svojej stránke na sociálnej sieti predstaviteľ ministerstva Tamás Menczer.

Tamás Menczer. Zdroj: fb/mt

Tamás Menczer. – Foto: fb/menczer.tamas

V nasledujúcich riadkoch vám prinášam celý obsah statusu Menczera, ktorý na sociálnej sieti zverejnil v sobotu ráno o 8.00 hodine.

„Kvôli vojne v našom susedstve a reakcii na sankcie čelí Európa vážnej energetickej kríze. Napriek dramatickému zdražovaniu zemného plynu dnes nie je v prvom rade otázka, koľko plyn stojí, ale či ho bude dostatok na zimné obdobie. Maďarsko vedie v naplnení zásobníkov plynu v pomere k spotrebe, v normálnych časoch by stačila úroveň nad 32% – najmä preto, že európsky priemer je pod 20% – ale bohužiaľ nežijeme v normálnych časoch, takže musíme si byť úplne istí. Preto vláda predtým rozhodla, že k už zazmluvneným množstvám by sa malo nakúpiť približne 700 miliónov metrov kubických zemného plynu. Pri znalosti dnešných pomerov na európskom trhu je jasné, že získanie takého veľkého množstva je nemožné bez ruských zdrojov, a preto minister Péter Szijjártó nedávno rokoval v Moskve, po ktorom nasledovalo niekoľko obchodných rokovaní. Tie viedli k dohode, v dôsledku ktorej Gazprom včera ráno začal s dodávkami nad už zazmluvnené množstvá. V prvej fáze bude do konca augusta prichádzať z juhu cez plynovod Turecký prúd dodatočný objem 2,6 milióna metrov kubických denne a už prebiehajú rokovania o septembrovom harmonograme. Povinnosťou maďarskej vlády je zabezpečiť bezpečné dodávky zemného plynu do krajiny a my túto povinnosť plníme.“

Zdroj: fb//menczer.tamas

Maďarský minister Szijjárto v júli na predtým neohlásenej návšteve v Moskve diskutoval o nákupe ďalších 700 miliónov m3 zemného plynu. Tento týždeň vstúpil do platnosti plán Európskej únie (EÚ) o znížení spotreby plynu v celom bloku o 15 %, čo jej má pomôcť zvládnuť energetickú krízu vyvolanú ruskou vojnou na Ukrajine. Niektoré štáty EÚ však získali výnimky z prísneho dodržiavania pravidla, ktoré je označované tiež za „dobrovoľné zníženie dopytu“.

Maďarsko, ktoré sa spolieha na plyn z Ruska, požiadalo tiež o výnimku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán už nemusí riešiť nedostatok plynu. Rusi začali Maďarsku dodávať extra množstvá!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku