Premiér Eduard Heger (OĽANO) očakáva prvé konkrétne návrhy pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát už tento týždeň. Skupina má problémy identifikovať, analyzovať a navrhnúť riešenia. Uviedol to v pondelok, keď skupina zasadla po prvý raz.
„Vláda si plne uvedomuje a rešpektuje procesnú samostatnosť orgánov činných v trestnom konaní. Ak sa však ukáže, že pre zvýšenie kvality spravodlivosti treba systémové zmeny, vláda je pripravená ich uskutočniť,“ deklaroval premiér.
Pripomenul rozhodnutie Generálnej prokuratúry SR zrušiť viaceré obvinenia v mediálne známych kauzách a za znepokojivé označil aj obvinenie novinárky Moniky Tódovej a jej kolegu z Denníka N.
V pracovnej skupine majú nominantov ministerstvá zahraničných vecí a európskych záležitostí, vnútra, financií, obrany, životného prostredia, ale aj investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie i spravodlivosti.
Mohlo by vás zaujímať:
Stretnutí sa zúčastňujú aj zástupcovia predsedu vlády, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Špecializovaného trestného súdu, Rady prokurátorov SR, Generálnej prokuratúry SR a Súdnej rady SR. Odbornosťou je podľa Hegera skupina bezprecedentná.
Lipšic v skupine nebude, Žilinkov úrad to vysvetlil
Úrad špeciálnej prokuratúry v skupine nemá zastúpenie, hoci pôvodne sa mal do skupiny zapojiť jeho šéf Daniel Lipšic. Premiér potvrdil medializované informácie, že Lipšicovu účasť neodsúhlasil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Zastúpenie má iba Generálna prokuratúra, ktorá nominovala Barboru Hubertovú. „Treba povedať, že ja som to myslel v dobrom,“ reagoval Heger, prečo bol sám za účasť Lipšica v pracovnej skupine.
„Vzhľadom na charakter orgánov Prokuratúry Slovenskej republiky ako jednotnej sústavy štátnych orgánov bol zastupovaním prokuratúry a prezentovaním jednotného stanoviska poverený jeden zástupca,“ vysvetlil hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.
Premiér sa neobáva diskreditácie odborníkov
Premiér potvrdil, že účasť odmietol Najvyšší súd SR aj Ústavný súd SR. Poznamenal, že ich oslovili pre ich praktické skúsenosti a pre urýchlenie procesov. Neobáva sa, že by odborníci boli účasťou v skupine zdiskreditovaní.
Zriadenie pracovnej skupiny schválila minulý týždeň bezpečnostná rada štátu ako reakciu na situáciu v bezpečnostných zložkách.
Vie si predstaviť koalíciu aj bez kollárovcov
Premiér pred novinármi tiež vyhlásil, že si vie predstaviť aj vládu bez Sme rodina a to za podpory nezaradených poslancov NR SR. Jeho reakciu na tuto tému nájdete vo videu.
Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) reagoval aj na krok opozičnej strany Smer-SD, ktorá sa obracia na Európsku komisiu (EK), chce, aby začala konať voči slovenskej vláde pre porušovanie ľudských práv (ĽP) a narúšanie princípov právneho štátu.
VIDEO Smer: Zvrátenosti na Slovensku, nech sú mementom pre český ľud
Smer si podľa Hegera chce činiť pokánie
Heger pripomenul správu EK, v ktorej sa spomínala snaha vlády o očistu právneho štátu. Dodal, že s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou o téme viackrát hovoril. Komisia podľa neho oceňuje úsilie vlády. Podotkol, že aktuálnu situáciu spôsobila súčasná opozícia a že správa EK siaha do obdobia, kedy bol na Slovensku zavraždený novinár a jeho snúbenica. „To bolo za vlády Roberta Fica. Ak ten istý človek, za ktorého vlády bol pošliapaný právny štát na Slovensku, zvoláva EK, aby sa prišla pozrieť, môžem to čítať len tak, že si vstúpil do svedomia, uvedomil si, čo tu napáchal a chce činiť pokánie. Inak si to neviem predstaviť,“ uzavrel premiér.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Lipšica do Hegerovej skupiny Žilinka nepustil! Premiér reaguje: Ja som to myslel v dobrom