eReport.sk
Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie na letisku M.R. Štefánika po návrate z Ukrajiny v Bratislave 1. júna 2022.
Zuzana Čaputová počas tlačovky na letisku M.R. Štefánika po návrate z Ukrajiny v Bratislave 1. júna 2022. Zdroj: tasr

VIDEO Čaputová priletela z Kyjeva: Všetky znaky, ktoré vidíme sa javia, ako keby sa tam naozaj diala genocída


Mier na Ukrajine je v bytostnom záujme Slovenska. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v stredu po návrate z návštevy Ukrajiny. Návštevou chcela podľa svojich slov opätovne vyjadriť podporu krajine, ktorá sa bráni. O posilnení spolupráce a pomoci Slovenska rokovala s najvyššími predstaviteľmi krajiny a vystúpila v parlamente. Slovenská vláda dnes rozhodla o darovaní vojenského materiálu Ukrajine v hodnote 21.657.748,52 eura.

„Ak sa Rusko nezastaví na Ukrajine, tak sa nezastaví pred ničím. Práve preto sa o to musíme zaujímať a pomáhať Ukrajine, aby sa ubránila,“ vyhlásila prezidentka. Slovákom odkázala aj slová vďaky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová
  2. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
  3. Zuzana Čaputová
  4. Na archívnej snímke írsky premiér Michael Martin na summite lídrov krajín EÚ o vojne na Ukrajine a energetickej situácii.
  5. Kapacity zaplnili ľudia z Ukrajiny
  6. Pokúšame sa o jadrový holokaust
  7. Róbert Ondrejcsák
  8. Atmosféra v ukrajinskom parlamente počas prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej.

Čaputová o utorkovej (31.5.) návšteve hovorí ako o jednom z najemotívnejších dní svojho života. „Videla som veľké utrpenie a veľkú bolesť. Navštívili sme predmestie Kyjeva a videli sme množstvo zbombardovaných civilných budov. Z toho miesta bolo jasné, že to nie sú náhodné strely, ktoré sa zatúlali, ale je to cielené ničenie zo strany Ruska,“ priblížila. Podvečer navštívila tiež nemocnicu.

VIDEO Čaputová po návrate z Ukrajiny: Videla som veľké utrpenie a veľká bolesť

Počas pobytu u našich východných susedov podľa prezidentky, „každý opakoval slová vďaky občanom Slovenska a Slovensku ako krajine.“

Húfnice vraj nedarujeme, ale predáme

Čaputová pripomenula, že Slovensko je jednou z desiatich krajín, ktorá pomáha Ukrajine aj vojensky. Vyjadrila sa aj k húfniciam Zuzana, ktoré majú od nás smerovať na Ukrajinu, pričom uviedla, že v tomto prípade nepôjde o dar Kyjevu. „Je to komerčný kontrakt medzi Ukrajinou a firmou na Slovensku. Dolaďovali sa posledné veci na ukrajinskej strane. Práve včera sa posledné veci dohodli a doladili. V najbližšom období by mohlo dôjsť k plneniu zmluvy, ktorá bude následne bude uzavretá,“ spresnila.

O genocíde aj ďalších vojenských dodávkach

Prezidentka reagovala aj na otázku, či aj ona hodnotí udalosti u našich východných susedov ako genocídu. Mnohí svetoví lídri sú totiž zdržanliví takto označovať situáciu. „Som právnička a použitie tohto pojmu by mal skonštatovať súd. Môžem však povedať, že všetky znaky, ktoré na Ukrajine vidíme sa javia, ako keby sa tam naozaj diala genocída,„reagovala.

FOTO Prezidenka Čaputová počas tlačovky po návrate z Ukrajiny

GALÉRIA – Foto: tasr

Slovenská vláda podľa prezidentky plánuje dodať Kyjevu aj ďalší vojenský materiál. O čo konkrétne má ísť, však odmietla konkretizovať: „Viem aj konkrétnosti, ale teraz ich ešte nebudem špecifikovať, je to predmetom rozhodovania, schvaľovania na vláde.“

Vláda skutočne daruje Kyjevu ďalší vojenský materiál

Neskôr vyšla informácia, že Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 21.657.748,52 eura. Vyplýva to z materiálov, ktoré vláda schválila na svojom stredajšom rokovaní.

„V kontexte pretrvávajúcej masívnej nevyprovokovanej vojenskej invázie Ruskej federácie voči Ukrajine sa navrhuje, aby vláda Slovenskej republiky schválila darovanie vojenského materiálu Ukrajine,“ píše sa v predložených materiáloch.

Naď: Nebudem dávať Putinovi zoznam vecí

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po rokovaní vlády nechcel špecifikovať, čo tvorí túto dodávku.  „Dohodli sme sa na takomto postupe rámci NATO, že nebudem dávať Putinovi zoznam vecí, ktoré idú na Ukrajinu, ale je to presne to, čo Ukrajina potrebuje,“ zdôraznil. Zároveň upozornil, že dodávku tvorí materiál, ktorý je zo skladov slovenskej armády. „Žiadnu novú techniku sme v tomto prípade nekupovali,“ povedal. Naznačil, že aspoň časť tejto pomoci by mala byť refundovaná prostredníctvom EÚ.

Potvrdená je aj dodávka húfnic

Naď takisto potvrdil, že na štátnej úrovni rokuje SR a Ukrajina o zmluve na odkúpení húfnic Zuzana 2. „Hovorí sa o počte a cene,“ uviedol minister. Dodal, že pôvodne to boli húfnice pre slovenskú armádu, prednostne budú určené Ukrajine. Naznačil, že by malo ísť minimálne o jednu batériu, teda osem húfnic. „Možno toho bude viacej, uvidíme, ako sa dohodne kontrakt,“ povedal.

Zdroj: tasr, ereport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Čaputová priletela z Kyjeva: Všetky znaky, ktoré vidíme sa javia, ako keby sa tam naozaj diala genocída

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: