eReport.sk
Kapacity zaplnili ľudia z Ukrajiny
Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny. Foto: tasr/ap

Ukrajinskí špekulanti zneužívajúci solidaritu Slovákov? Láka ich jedlo, oblečenie a doprava zdarma!


Každá krízová situácia neprináša len nešťastie, solidaritu a núdzu, ale aj záujem špekulantov. Nie je tomu inak ani v prípade vojny na Ukrajine. Slovensko vo všeobecnosti prejavilo už od začiatku vyostrenia konfliktu značnú mieru solidarity. Pravda je taká, že najväčší kus práce na našej východnej hranici spravili občania, mestá, obce, vyššie územné celky, polícia, hasiči, záchranári a rôzne mimovládne organizácie. Neskôr sa k solidarite pripojil aj štát, aj keď treba jedným dychom dodať, že aj k vojenskej, s čím veľa občanov nesúhlasilo a nesúhlasí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  2. polícia, páska
  3. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  4. Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie na letisku M.R. Štefánika po návrate z Ukrajiny v Bratislave 1. júna 2022.
  5. Sklad humanitárnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v meste Veľké Kapušany 2. marca 2022.

Na slovensko-ukrajinskej hranici sa však podľa posledných informácií TV JOJ začali objavovať Ukrajinci, ktorí ju prekračujú niekoľkokrát denne za účelom získať oblečenie, jedlo a iné výhody zadarmo. Slovenská solidarita je tým pádom zo strany niektorých Ukrajincov značne zneužívaná. Stále napríklad platí, že Ukrajinci majú po príchode na Slovensko zo začiatku dopravu zadarmo.

Speje vojna ku koncu, alebo aspoň k zamrazeniu?

Otázne je taktiež to, že aký je reálny stav bojov na Ukrajine. Počet Ukrajincov, ktorí sa vracajú späť do vlasti, napríklad aj do Kyjeva a okolia, je aktuálne vyšší, ako počet tých, ktorí prichádzajú na Slovensko. Znamenať to pravdepodobne môže iba jediné: už im na miestach, kde v rámci Ukrajiny smerujú zrejme nehrozí veľké nebezpečenstvo. Stále častejšie sú v Kyjeve aj návštevy politikov, napríklad naposledy prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Na mieste by teda možno bolo zvážiť, aká forma pomoci je na hranici ešte potrebná a aká nie – a to aj na zamedzenie zneužívania solidárneho systému špekulantami.

Rezort dopravy a krízový štáb reagujú na špekulantov

„Základná bezplatná preprava má platiť buď päť dní po vstupe na Slovensko alebo päť dní po získaní statusu odídenca,“ vysvetlil podľa TV JOJ Ján Farkaš z ministerstva dopravy, ktoré sa snaží demotivovať Ukrajincov, aby vstupovali na Slovensko kvôli bezplatnej doprave.

Ústredný krízový štáb zároveň rozhodol o redukovaní počtu dobrovoľníkov a zložiek, ktoré na hranici pomáhajú podľa aktuálnej situácie.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinskí špekulanti zneužívajúci solidaritu Slovákov? Láka ich jedlo, oblečenie a doprava zdarma!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: