eReport.sk
Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová Foto: tasr

PRIESKUM Čaputová opäť prezidentkou? Vo voľbách by jej určite nedalo hlas 46 percent ľudí

Akú by mala súčasná hlava štátu podporu, ak by sa rozhodla aj opakovane kandidovať v prezidentských voľbách? Na túto otázku dal dnes odpoveď výsledok prieskumu agentúry Focus, ktorý zverejnila TV Markíza v relácii Na Telo s Michalom Kovačičom.

Predstavte si, že by boli prezidentské voľby na Slovensku už budúci víkend. Aký by bol váš postoj k voľbe prezidentky Zuzany Čaputovej, ak by sa rozhodla opätovne kandidovať v prezidentských voľbách? To bola otázka, ktorú anketári Focusu položil v dňoch od 25. do 31. mája reprezentatívnej vzorke 10008 respondentov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová na snímke z videa, ktoré nahovorila v ruštine.
  2. Zuzana Čaputová
  3. Zuzana Čaputová
  4. Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie na letisku M.R. Štefánika po návrate z Ukrajiny v Bratislave 1. júna 2022.

A výsledok? Iba 15 percent ľudí na horeuvedenú otázku reagovalo odpoveďou „určite áno“ , 31 percent respondentov by to zvážilo a až 46 percent opýtaných uviedlo, že o voľbe Čaputovej určite ani len neuvažuje. Iba 8 percent účastníkov prieskumu odpovedalo, že nevedia, či by Čaputovú volili.

Najpopulárnejšia u stúpencov PS

„Medzi voličmi jednotlivých politických subjektov vedie Zuzana Čaputová jednoznačne pri strane Progresívne Slovensko (PS), v ktorej začínala svoju politickú kariéru. S istotou by ju volilo 49 percent stúpencov PS-ka. Získala by aj priazeň tretiny z voličskej základne hnutia OĽANO a strany SaS. Štvrtinu voličov by oslovila z elektorátu KDH, 14-percentnú podporu by našla pri voličoch Sme rodina,“ informoval spravodajský portál tvnoviny.sk.

Priaznivci opozície Čaputovej takmer vôbec nefandia

Web dodal, že podstatne nižšiu podporu Čaputovej v prieskume prejavili voliči opozície: „Možnosť ´určite by som ju volil/a´ uviedlo sedem percent voličov strany Hlas a dve percentá voličov Smer a rovnako aj strany Republika.“

Porazila v druhom kole Šefčoviča, účasť bola nízka

Čaputová sa stala prezidentkou po volebnom úspechu v roku 2019, kedy vo voľbách prezidenta Slovenskej republiky, ktoré boli v poradí piate priame voľby prezidenta SR, a z ktorých vzišiel v poradí piaty prezident SR. Prvé kolo volieb sa uskutočnilo 16. marca 2019, druhé kolo 30. marca.

V prvom kole sa o funkciu uchádzalo 13 kandidátov. Zúčastnilo sa ho 48,74 % voličov. Najviac hlasov dostala kandidátka PS Zuzana Čaputová (40,57 %) a nezávislý kandidát s podporou Smeru Maroš Šefčovič (18,66 %), ktorí postúpili do druhého kola.

Druhého kola sa zúčastnilo len 41,79 % voličov. Maroš Šefčovič získal 41,59 % platných hlasov, Zuzana Čaputová 58,40 % platných hlasov, čím sa stala novozvolenou prezidentkou republiky a prvou ženou v najvyššej ústavnej funkcii na Slovenku. Funkcie sa ujala počas inaugurácie 15. júna 2019.KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Čaputová opäť prezidentkou? Vo voľbách by jej určite nedalo hlas 46 percent ľudí

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti