eReport.sk
Tomáš Valášek na snímke z videa.
Tomáš Valášek na snímke z videa. Foto: fb/tomasvalasekpolitik

Valášek chce v EÚ zmenu, vadí mu veto Orbána: Je čas na kvalifikovanú väčšinu!

Bývalý veľvyslanec Stálej delegácii Slovenska pri NATO v Bruseli a v súčasnosti nezaradený poslanec NR SR Tomáš Valášek, ktorý opustil stranu Za ľudí a vstúpil do mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko, vyslal svojim voličom jasný signál. Myslí si, že jediným riešením, ako umlčať členské štáty EÚ, ktoré blokujú napríklad rozhodnutia o sankciách voči Moskve, je zaviesť pravidlo, podľa ktorého by v Únii rozhodovala kvalifikovaná väčšina. Inými slovami Brusel, by sa už nemusel trápiť tým, že niektorý z členských štátov, či ich menšia časť, s rozhodnutím väčšiny nesúhlasí.

Nemala by EÚ zakročiť tvrdšie proti odmietnutiu sankcionovania Ruska? Toto sa Valáška opýtal Matej, zjavne jeho fanúšik v livestreame na sociálnej sieti. Progresívny politik ho „z voleja“ pochválil, že položil dobrú, aj keď ťažkú otázku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  2. Šéf strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán.
  3. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán
  4. Viktor Orbán na snímke z videa, na ktorom vyhlásil v Maďarsku stav vojnovej hrozby.

„Tu platí, že je to trošku s krížkom po funuse. Priznám sa, mám aj ja maslo na hlave. V EU platí, že zahraničnopolitické rozhodnutia sa robia jednohlasne. Čiže jedna krajina – Maďarsko – vie tieto rozhodnutia zablokovať. Sú na to dobré príčiny. Vidím pri prechode z jednohlasnosti na kvalifikovanú väčšinu riziká. Aj to riziko napríklad, že aj v nejakej veci, ktorá je Slovensku blízka, môžeme byť do budúcna prehlasovaní, pokiaľ prejdeme z jednohlasnosti na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou,“ priznal Valášek.

Valášekov názor ovplyvnil Orbán

Rozhodnutie maďarského premiéra Viktora Orbána v súvislosti so sankciami proti Rusku ho však vraj utvrdilo v tom, že sa už nie je možné pozerať na riziká súvisiace s predovšetkým s národnými záujmami členských krajín. Inými slovami Valášek uviedol, že riziko vyplývajúce z toho, že štáty EÚ rozhodnú o niečom, čo by mohlo vážne poškodiť napríklad aj Slovensko, je menšie zlo, ako čokoľvek iné. Inými slovami je správnejšie prispôsobiť sa väčšine ako bojovať vetom za národný záujem.

„Po tom, čo Maďarsko robí to, čo robilo vo vzťahu k sankčnému balíku EÚ, po tom, čo keby úprimne Viktor Orbán kopal za Vladimíra Putina, nerobil by to inak, zablokoval šiesty sankčný balík, alebo teda veľké komponenty šiesteho sankčného balíka a vraj chce zablokovať ďalší sankčný balík, keď ten človek ide úplne jasne proti niečomu, čo je s výnimkou Maďarska veľmi silno zdieľané presvedčenie EÚ, za týchto okolností si myslím, že prišiel čas na kvalifikovanú väčšinu. Hovorím to úplne otvorene. Mali sme to urobiť dávnejšie, keď tá téma bola na stole,“ reagoval Valášek s tým, že momentálne nevie v danej veci ponúknuť dobré riešenie.

To čo chce, je prakticky aktuálne nereálne

Prečo je prechod na tzv. kvalifikovanú väčšinu pri hlasovaní v EÚ prakticky nereálny? Dôvod je prostý. Poslanec NR SR totiž pripomenul, že prechod na hlasovanie, ktoré by mohlo ignorovať iný názor jednej krajiny (či menšiny členských štátov EÚ), ktorou je teraz v prípade protiruských sankcií Maďarsko, musia odsúhlasiť jednohlasne všetky členské štáty Únie. A to, za aktuálnej situácie s najväčšou pravdepodobnosťou len ťažko možno očakávať. Už len Maďarsko by takýto pokus o zmenu pravidiel pri hlasovaní zrejme bez váhania vetovalo.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Valášek chce v EÚ zmenu, vadí mu veto Orbána: Je čas na kvalifikovanú väčšinu!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti