eReport.sk
Tomáš Valášek (Za ľudí). Foto: tasr

NRSR: Valášek navrhuje rozšírený príspevok na bývanie, pomôcť má asi 490.000 ľuďom

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Valášek navrhuje zaviesť rozšírený príspevok na bývanie. Pomôcť má odhadom okolo 490.000 ľuďom, z toho 265.000 žijúcich pod hranicou rizika chudoby. Predložil preto návrh zákona o príspevku na úhradu nákladov na bývanie.

Cieľom je zavedenie novej štátnej sociálnej dávky tak, aby pomohla čo najväčšiemu počtu ľudí. Návrh tak reaguje na bytovú krízu, zhoršenie ekonomickej situácie po pandémii ochorenia COVID-19, rast cien energií i infláciu, ktoré najviac zasiahli ľudí ohrozených chudobou a nižšiu strednú vrstvu.

„Zámerom návrhu je kompenzovať zdokladované náklady na bývanie, ktoré prevyšujú 30 percent z príjmu domácnosti pričom náklady nad hranicou tzv. normatívnych nákladov nie sú kompenzované. Táto hranica zabezpečuje cielenie príspevku na domácnosti s nižšími príjmami,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Zámer určuje maximálnu výšku príspevku ako 20 percent príjmu v prípade osôb, ktoré nehnuteľnosť vlastnia, a 30 percent príjmu v prípade osôb v nájme. „To znamená, že zdokladované náklady na bývanie, ktoré prekračujú 50 percent príjmu v prípade osôb vlastniacich nehnuteľnosť a 60 percent príjmu v prípade osôb žijúcich v nájme, nie sú kompenzované,“ spresňuje dôvodová správa s tým, že to zabráni potenciálnym špekuláciám.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NRSR: Valášek navrhuje rozšírený príspevok na bývanie, pomôcť má asi 490.000 ľuďom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti