tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: tasr

Orbán Američanom neustúpi: TOTO by mohlo poškodiť európsku ekonomiku!

Výbor maďarského parlamentu pre hospodárske záležitosti v pondelok (11. 7.) znova potvrdil nesúhlas vládnucej strany Fidesz so zavedením globálnej minimálnej dane. To vyvolalo konflikt so Spojenými štátmi a vytvorilo tlak na forint. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Maďarsko, ktoré už čelí sporu s Európskou úniou (EÚ) vo veci právneho štátu a v dôsledku toho má sťažený prístup k eurofondom, minulý mesiac zablokovalo schválenie globálnej dohody o minimálnej sadzbe dane z príjmu právnických osôb.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  2. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.
  3. Vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou pred parlamentom v Budapešti za účasti maďarského prezidenta Jánosa Ádera sa začali v sobotu 4. júna 2016 oficiálne podujatia Dňa spolupatričnosti.
  4. Viktor Orbán, predseda maďarskej vlády.
  5. Maďarskí policajti hliadkujú pozdĺž plota s ostnatým drôtom
  6. Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó prichádza na stretnutie ministrov zahraničných vecí V4 v Bratislave 30. apríla 2019.
  7. Tomáš Valášek na snímke z videa.

Vláda premiéra Viktora Orbána argumentovala, že by to mohlo poškodiť európsku ekonomiku, ktorá už teraz zápasí s prudkým rastom inflácie a energetickou krízou v dôsledku vojny na Ukrajine.

Reakcia USA oslabila maďarský forint

Kroky Maďarska viedli Washington k tomu, že ukončil daňovú zmluvu z roku 1979, čo prispelo k tlaku na forint, ktorý minulý týždeň klesol na rekordné minimá aj napriek masívnemu zvýšeniu sadzieb maďarskej centrálnej banky.

Hospodársky výbor v politickom vyhlásení pre parlament „o odmietnutí politického nátlaku na ochranu hospodárskych záujmov Maďarska“, uviedol, že minulý týždeň schválený návrh Európskeho parlamentu vyvolal tlak na členov EÚ, ktorí sú proti týmto opatreniam namiereným proti ich ekonomickým záujmom. Výbor zároveň vyzval Orbánovu vládu, aby na fórach EÚ bránila záujmy Maďarska „všetkými legálnymi prostriedkami“.

Maďarská opozícia je voči krokom vlády kritická

Opoziční zákonodarcovia kritizovali text na pondelkovom zasadnutí výboru a vyhlásili, že zbytočne zvyšuje politické napätie so západnými spojencami, keď sa otriasajú maďarské trhy.

Niektorí opoziční poslanci uviedli, že schválenie dokumentu by mohlo ešte viac podkopať vyjednávaciu pozíciu Maďarska, ktoré sa snaží o uvoľnenie peňazí z eurofondov na podporu svojej ekonomiky a trhov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán Američanom neustúpi: TOTO by mohlo poškodiť európsku ekonomiku!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku