eReport.sk
Snímka z pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022.
Snímka z pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022. Foto: tasr

Vagovič chváli Čaputovú a Kisku. Hegera vynechal: Spomenul som si na vraždu môjho kolegu Kuciaka

Známy novinár Marek Vagovič ponúkol verejnosti svoj pohľad na situáciu v slovenskej spoločnosti. V sobotu občanom prezradil, že aj on sa zúčastnil Pochode za odsúdenie nenávisti voči LGBTI+ komunite. Na piatkové podujatie si aj on išiel uctiť pamiatku dvoch mužov – Juraja a Matúša – ktorých v stredu (12. 10.) zastrelil mladý muž pred jedným z bratislavských podnikov na Zámockej ulici. Spomína prezidentku Zuzanu Čaputovú aj premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ktorí tam tiež osobne boli. A spomína aj svojho exkolegu Jána Kuciaka jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. „Boli podobne ako Juraj a Matúš zabití z nenávisti,“ tvrdí Vagovič vo svojom obsiahlom statuse.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik
 2. Europoslankyňa Monika Beňová
 3. Boris Kollár ukazuje svoj viacročný status v televíznom štúdiu, za ktorý ho médiá aj politici kritizujú aj dnes.
 4. György Gyimesi (OĽANO) a Jana Bittó Cigániková (SaS) v televíznom štúdiu.
 5. Každý si úspech predstavuje inak
 6. Marek Vagovič ako moderátor panelovej diskusie o korupcii v eurofondoch v júni tohto roku. Zorganizovalo ju ministerstvo, ktoré vedie Veronika Remišová.
 7. jelinkova kriticki sudcovia trestani
 8. Ďalšia rana pre Vagoviča
 9. Heger ospevuje Čaputovú
 10. Slovensko dnes spomína. Politici prichádzajú k pamätníku
 11. Vagovič v rozhovore so Štefanom Hamranom pre Postoj
 12. lipšic s todovou su sklamani

„Nenávisť plodí nenávisť. Nezahrabávajme sa do ideologických zákopov.“ To je hlavný odkaz, ktorý novinár adresoval verejnosti. Pripomíname, že iba pred niekoľkými dňami čelil Vagovič kritike médií, lebo si prenajal služobné auto polície i muža zákona, aby spropagoval vlastnú knihu. A jeho vysvetľovanie tejto skutočnosti nebolo práve, jemne povedané, v pohode.

Zuzana Čaputová počas príhovoru po pochode za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022. – Foto: tasr

Vyzeralo to tak, že je zaskočený a na legitímne novinárske otázky reagoval značne arogantne. V súvislosti s dvojnásobnou vraždou v centre Bratislave a následným pochodom, sa však tento novinár, označovaný za investigatívneho, štedro rozpísal.

Motív nenávisti je podľa Vagoviča identický

„Keď som sa včera pomalým krokom posúval trúchlacim davom po Zámockej ulici – a následne sa spolu s manželkou presunul na Námestie SNP– mal som pocit déjà vu. Spomenul som si na vraždu môjho kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nevinných mladých ľudí, ktorí boli podobne ako Juraj a Matúš zabití z nenávisti. V prvom prípade bola „dôvodom“ Janova práca, ktorou ohrozoval mafiánov typu Kočner. V druhom sexuálna orientácia Juraja a Matúša, ktorí sa hlásili ku LGBTI komunite. Hoci majú teraz všetci slušní ľudia v duši smútok – a najbližšie okolie Juraja a Matúša aj obrovskú bolesť – včerajší pochod a následné zhromaždenie sú zároveň nádejou. Spoločnosť nie je ľahostajná. Dokáže sa zmobilizovať a dať aj nahlas najavo, keď bola bezprecedentným spôsobom prekročená červená línia. Dôkazom sú masy na včerajších mítingoch,“ konštatoval v úvode Vagovič.

Vyzýva, aby to všetci pomenovali pravým menom

V zápätí však prešiel zrejme k meritu veci a snažil sa vysvetliť, že čo ho znepokojuje. Tvrdí, že ho vyrušujú to tri veci. „Po prvé: sposôb, akým okolo vraždy Juraja a Matúša našľapujú politici a verejne známe osoby, ktoré sa hlásia ku konzervativizmu. Až na výnimky nepočuť prejavy ľútosti/spolupatričnosti. Buď mlčia, alebo rámcujú vraždu z nenávisti ku LGBTI komunite ako ´bežný´ kriminálny čin zradikalizovaného osamelého vlka. Neočakávam, že začnú presadzovať registrované partnerstvá alebo chodiť na protesty opásaní v dúhovej vlajke. Predpokladal by som však vyššiu mieru empatie s menšinou, ktorá má teraz objektívny strach. Pomenovať vecí pravým menom by mali skrátka všetci bez rozdielu: konzervatívci aj liberáli. Dnes zabili homosexuálov, zajtra môžu byť obeťami Židia, pozajtra černosi a popozajtra kresťania.Jasný hlas by mal zaznieť aj zo strany cirkvi, ktorá sa hlási k učeniu Ježiša Krista. Na Zámockej ulici boli totiž zavraždení predovšetkým dvaja ĽUDIA, ktorí sa v očiach strelca ´previnili´ svojou inakosťou,“ analyzoval svoje pochybnosti známy novinár.

Spomenul aj biskupa Haľka

Vzápätí Vagovič objasnil to ďalšie, čo ho podľa jeho slov trápi: „Po druhé: rovnako nebezpečné je aj paušalizovanie a hádzanie všetkých konzervatívcov do jedného vreca. Dokonca zaznievajú hlasy, že aj oni majú na rukách krv. Určite treba odsúdiť nenávistné prejavy/výroky.Ale pripisovať každej kritickej vete, ktorá zaznie vo verejnej polemike, zodpovednosť za chladnokrvnú vraždu je nenáležité. Zároveň však platí, že slová majú silu zbrane, takže ich treba vážiť a narábať s nimi uvážlivo.A to nielen zo strany konzervatívcov, ale aj liberálov. Stačí si spomenúť na výpady voči speváčke Sime alebo biskupovi Haľkovi na festivale Pohoda. Nenávisť plodí nenávisť, nezahrabávajme sa do ideologických zákopov,“ zdôraznil.

Vyslovil uznanie Čaputovej aj Kiskovi

A čo je posledná vec, ktorá Vagoviča znepokojuje? Nie je to nič iné, ako vyhlásenia politikov, pričom sa nepriamo sa obul do Hegera (aj keď jeho meno nespomenul) a pochválil prezidentku Zuzanu Čaputovú a jej predchodcu Andreja Kisku.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) pred pochodom za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022. – Foto: tasr

„Po tretie: účasť a prejavy politikov jedného názorového prúdu na včerajšom bratislavskom proteste. Opodstatnenie malo len vystúpenie prezidentky, všetko ostatné bola stranícka agitka a zbytočná nadpráca. Aj na prvom proteste po Kuciakovej vražde bol len prezident. Kiska ho uviedol minútu ticha: ´Stojím tu dnes s vami, aby sme spoločne vzdali úctu dvom mladým ľuďom. Dnes to nemá byť o politike, má to byť o spomienke.´V týchto pohnutých dňoch očakávam od politikov naprieč spektrom hlavne pokoru a upokojenie situácie, aby sa nikto nemusel báť chodiť po uliciach. Miera nenávisti vo verejnom priestore totiž narazila na kritickú hranicu,“ dodal bývalý kolega Jána Kuciaka.

Zdroj: fb/m.vagovič

My len opäť pripomíname, že eReport sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými vyhláseniami, našou hlavnou úlohou je občanov informovať.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vagovič chváli Čaputovú a Kisku. Hegera vynechal: Spomenul som si na vraždu môjho kolegu Kuciaka

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti