eReport.sk
Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik
Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik Zdroj: tasr

Bezpečnostný analytik Zábojník: Aj Čaputová by sa mala zamyslieť nad svojim podielom viny na degradácii spoločnosti!

Podľa bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka súvisí tragédia v bratislavskom bare Tepláreň na Zámockej s radikalizáciou spoločnosti. Tej sa podľa neho dalo predísť stratégiou nepriameho pôsobenia, ktorá býva pri takejto radikalizácii spoločnosti ako celku účinná. Štát a spoločnosť však podľa neho vykonáva presne opačnú stratégiu. Tá nie len, že nepotláča radikalizáciu, ale ju dokonca aj rozširuje.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Europoslankyňa Monika Beňová
  2. Uvedenie protestu na TV Markíza
  3. Poplach v Kyjeve
  4. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  5. Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
  6. Dmitrij Medvedev na archívnej snímke z júna 2019.
  7. LGBTI, homofóbia, dúha, transparent
  8. Hviezda jasná
  9. Všetko kvôli Ukrajine
  10. Richard Raši, Hlas-SD, poslanec NR SR
  11. Ničiteľka?
  12. Sudca v predvolebnej kampani
  13. Ilustračné foto
  14. Predseda Smeru o Orbánovi
  15. Snímka z pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022.
  16. Možno by to chcelo lepší právny tým?
  17. Skvelá vizitka pre Žilinku

„V súčasnosti sa v otázke LGBTI uplatňuje presne opačná politika. Priameho a rýchleho presadzovania LGBTI agendy a odsudzovanie odporcov. Čo to z psychologického pohľadu spôsobuje v spoločnosti? Radikalizáciu. V spoločnosti sú vždy ľudia, ktorí sú psychicky viac alebo menej labilní. Takíto ľudia sa potom bránia vnucovaniu pre nich neprijateľnej hodnoty, či ideológie neprimerane, radikálne. V ojedinelých prípadoch to môže viesť až k expresívnemu násiliu na druhých a k sebe,“ konštatuje Zábojník pre Plus 7 dní.

Covid, očkovanie, či Rusko nám ukázali naše medzery

Citlivé hodnotové otázky sú podľa bezpečnostného analytika dnes riešené príliš rýchlo a necitlivo. Prax, ktorá funguje, pri tom vyžaduje presne opačný prístup – citlivosť, stratégiu a postupnosť.

„Za radikalizáciou v spoločnosti, ktorú môžeme v súčasnosti pozorovať, je aj politický aspekt. Ľudia a spoločnosť vedia zo života, že citlivé témy treba riešiť pomaly, citlivo, strategicky. Dnes sa tak nesprávame. Vidíme to v otázkach kovidu a očkovania, proruských a protiruských postojoch, povojnových a protivojnových postojoch, pro únijných a proti unijných postojoch, propotratových a protipotratových postojoch, prozelenej a protizelenej politike, provládnej a protivládnej politike, je toho veľa. A prečo sa to deje? Už v antickom Grécku a Ríme politici vedeli, že masy ľudí možno najľahšie ovládať a manipulovať, ak ich budú rozdeľovať a radikalizovať, ono známe Rozdeľuj a panuj. Každé rozdeľovanie a radikalizovanie spoločnosti je však krátkozraké a časom pohltí aj tých, ktorí to spôsobovali,“ myslí si analytik.

Za Grohlingom prišiel s návrhmi, ten však nekonal

Mnohé o spoločenskom nastavení, aj o nastavení mladých, povedala už tragédia vo vrútkach, kde žiak dobodal niekoľkých učiteľov. Zábojník tvrdí, že už predtým chodil za vtedajším ministrom školstva Branislavom Grohlingom a navrhoval mu spôsob, akým zamedziť šikane, kyberšikane, či kriminalite.

„Pred viac ako dvomi rokmi som bol osobne za ministrom školstva a priniesol som mu návrh projektu, ako spustiť na školách vzdelávanie detí a mládeže a preventívne ich chrániť pred šikanou, kyberšikanou a kriminalitou páchanou v online priestore. Moje stretnutie s ním sa uskutočnilo ešte pred tragédiou v škole vo Vrútkach a doposiaľ žiadna spätná väzba nebola. Hlavná vec, že tam utekali všetci najvyšší ústavní činitelia a pretŕčali sa tam ako na filmovom kastingu.“

Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik

Vládni politici na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) dnes tvrdia, že necítia zodpovednosť ani za tragédiu vo Vrútkach, ani za vražedné a možno aj teroristické vyčíňanie na Zámockej. Na druhej strane sú to podľa analytika práve oni a prezidentka SR Zuzana Čaputová, kto pravidelne mlčí pri vážnych prešľapoch voči dodržiavaniu ľudských práv.

„Všetci ústavní činitelia , počnúc prezidentkou, politici, umelci, novinári, učitelia, policajti by sa mali zamyslieť nad sebou a svojím podielom na celkovej morálnej degradácií spoločnosti,“ konštatuje Zábojník.

Odkazy prezidentky, ktoré ihneď po tragédii mali marketingovo osloviť LGBTI komunitu, už podľa neho nestačia: „Odkaz prezidentky, že myslí na nevinné obete streľby, aj na tých, ktorí sa po nej už necítia bezpečne, nestačí. To rozprávala aj po tragédii na škole vo Vrútkach a vidíme, že veľa sa toho odvtedy nezmenilo,“ dodal Zábojník.

Bez viny by nemali byť ani bezpečnostné zložky

Z bezpečnostného hľadiska je podľa odborníka nepochopiteľné, že príslušné zložky voči útočníkovi nezasiahli už skôr. O to viac, že sa svojimi myšlienkami a aktivitami na sociálnych sieťach vôbec netajil.

„Polícia musí zabrať a takisto všetky bezpečnostné zložky, vrátane tajnej služby. Veď je nepochopiteľné, že mladík, čo vraždil, sa v nedávnej minulosti pohyboval v blízkosti bydliska premiéra. Nedivil by som sa, že nie je o tom žiadny záznam. Čo robí operatíva, ako pracujú s informáciami a poznatkami, ako ich vyhodnocujú?,“ pýta sa odborník. „Mladý zradikalizovaný vrah nevinných obetí dáva na svoj profil a časovú os sociálnych sietí také príspevky, z ktorých je jednoznačne jasné, o koho ide a nikto si to nevšimne, hoci dnes nahodíte do internetového prehliadača nejaké slovo, pozriete stránku a v sekunde vám začnú chodiť reklamy naviazané na charakter slova,“ uzavrel.

Zdroj: Plus7dní


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bezpečnostný analytik Zábojník: Aj Čaputová by sa mala zamyslieť nad svojim podielom viny na degradácii spoločnosti!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre