eReport.sk
György Gyimesi (OĽANO) a Jana Bittó Cigániková (SaS) v televíznom štúdiu.
György Gyimesi (OĽANO) a Jana Bittó Cigániková (SaS) v televíznom štúdiu. Reprofoto: ta3.com

Gyimesi rozplakal Cigánikovú: Chce zakazovať dúhové vlajky a povie, že necíti zodpovednosť!

V štúdiu TA3 bolo počas nedeľnej diskusnej relácie V politike poriadne horúco. Nezaradený poslanec Erik Tomáš (Hlas SD) moderátorovi Rastislavovi Ilievovi vyslal signál smerom k jeho sexuálnej orientácii, György Gyimesi (OĽANO) odmietol ako politik pocit zodpovednosti za dvojnásobnú vraždu na Zámockej ulici a poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú (SaS) to tak silne zasiahlo, že prepukla v plač. A moderátor? Ten neraz volil zjavne drsnejšiu ofenzívu voči politikom prítomným v štúdiu. Najmä počas debaty o dvojici brutálne zavraždenej dvojice príslušnej k LGBTI+ komunite.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Poslanec NR SR Martin Čepček (nezaradený).
 2. francúzsky obranca AC Miláno Theo Hernandez
 3. Boris Kollár ukazuje svoj viacročný status v televíznom štúdiu, za ktorý ho médiá aj politici kritizujú aj dnes.
 4. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
 5. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
 6. Krajniak to vidí jasne
 7. Na ilustračnej snímke policajná hliadka počas kontroly vodičov.
 8. Jana Bittó Cigániková zo strany Sloboda a Solidarita.
 9. Horiace sviečky na zastávke MHD Zochova v v centre Bratislavy na pamiatku obetí nedeľnej tragickej dopravnej nehody.
 10. Na videosnímke mladík, ktorý si hovorí Lukas, nešetril počas verejného vyhlásenia v centre Bratislavy vulgarizmami.
 11. Jana Bittó - Cigániková (SaS).
 12. Naozaj nemá kompetencie?
 13. Snímka z pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022.

Poslanec György Gyimesi odsúdil dvojnásobnú vraždu v centre Bratislavy, pričom spresnil, že by vždy odsúdil „akýkoľvek násilný trestný čin, ktorý je motivovaný rasovou alebo etnickou neznášanlivosťou, alebo je namierený voči LGBTI+ komunite“

Zároveň však pripomenul, že LGBTI+ komunita nie je jedinou, ktorá znáša prejavy nenávisti. „Musíme sa postarať o to, aby k takýmto prejavom nedochádzalo. Ako napríklad dochádza aj na futbalových štadiónoch, kde kričia na fanúšikov Dunajskej Stredy, že majú biť Maďara do hlavy,“ vysvetlil.

Gyimesi: Necítim vinu

Tento mladík bol radikalizovaný na amerických sieťach. Bol inšpirovaný magormi, ktorí vraždili ľudí pre svoju inakosť,“ – naznačil možnú motiváciu útočníka z Bratislavy Gyimesi. Pre prítomných v štúdiu, najmä pre moderátora a Cigánikovú vyznelo následne šokujúco, keď poslanec Igora Matoviča odmietol prikývnuť na to, že aj on ako politik, je za tragickú streľbu v centre Bratislavy zodpovedný. „Necítite vy osobne naozaj žiadnu štipku zodpovednosti?“ – opýtal sa vládneho politika Iliev. „Za trestný čin, ktorý sa stal, vraždu dvoch ľudí, necítim žiadnu zodpovednosť. Necítim vinu,“ vyhlásil Gyimesi vo svojej reakcii.

Cigániková: V tomto sme všetci zlyhali

Tieto slová zjavne silno zasiahli Cigánikovú:  „Žasnem, že necítite žiadnu zodpovednosť. Ja, ako veľký bojovník za práva, tú zodpovednosť cítim,“ reagovala na bývalého koaličného partnera a začala plakať. Chvíľu jej trvalo, kým sa upokojila a predýchala to, pričom sa za svoj emotívny výlev prítomným o čosi neskôr aj ospravedlnila.

Jana Bittó Cigániková (SaS) v štúdiu spravodajskej televízie počas relácie V politike.

Jana Bittó Cigániková (SaS) v štúdiu spravodajskej televízie počas relácie V politike. – Foto: ta3.com

Gyimesimu, ktorý sa predtým stihol posťažovať, že médiá proti vláde a Matovičovi vedú „štvavú kampaň“ („Denník N, SME a Aktuality nemajú jediné pekné slovo na túto vládu. Na akýkoľvek úkon vlády ide hejt,“– aj toto napríklad povedal Gyimesi), odkázala, aby zo seba nerobil obeť:  „Ani ja, ani vy a ani Matovič nie sme obete. My sme spolupáchatelia, my sme vinníci. Nedokázali sme tomu zabrániť a vytvoriť priestor na rešpektovanie LGBTI+ komunity. V tomto sme všetci zlyhali. Ťažko sa počúva, keď mi niekto (György Gyimesi – pozn. red.), kto chce zakazovať dúhové vlajky, povie, že necíti zodpovednosť,“ dodala Bittó Cigániková so slzami v očiach. V relácii zároveň vyzvala na podporu zákona, ktorý prizná ľudské práva LGBTI+ komunite. „Máte šancu na reparát,“ povedala Gyimesimu saskárka.

Liberálka si vraj čistí topánky na rohožke s Krajčím

Vládny poslanec na kritiku Cigánikovej reagoval, že každý by mal začať od seba A prezradil na ňu napríklad to, že pred dverami svojho obydlia má rohožku s podobizňou exministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), o ktorú si denne utiera topánky. Cigánikovú to zaskočilo a povedala, že tú ruhožku predsa dostala od satirikov zo Zomri…

Moderátor vyčítal Tomášovi, že nereagoval na sieti

„Pán moderátor, na základe toho úvodu, ktorý ste tu odprezentovali, je úplne zjavné, že sa vás tá téma aj osobne dotýka a preto dovoľte, aby som absolútne odsúdil tento ohavný, opakujem ohavný zločin, ktorý bol spáchaný z nenávisti, a samozrejme vyjadril ľútosť a hlbokú sústrasť pozostalým, rodine priateľom a všetkým, ktorých sa to dotklo,“ povedal Ilievovi v úvodnom vstupe do diskusie Tomáš, čím naznačil, že moderátor má pravdepodobne naozaj blízko k zavraždeným mladým ľuďom z LBGTI komunity.

Erik Tomáš počas debaty v relácii V politike.

Erik Tomáš počas debaty v relácii V politike. – Foto: ta3.com

Moderátor Rastislav Iliev vytkol Tomášovi, že po útoku v Bratislave ani po tragickej nehode na zastávke Zochova verejne nereagoval, že inými slovcami nenapísal žiadny status na svojom profile na sociálnej sieti, kde má desiatky tisíc sledovateľov. Podpredseda strany Hlas-SD reagoval, že nechcel tému politicky zneužívať a podľa neho ostatní politici, ktorý si statusy k vražde napísali sú pokrytci.

Politik Hlasu upozornil aj na tradičnú rodinu

Erik Tomáš by taktiež nesúhlasil s registrovanými partnerstvami. Je však za „praktické otázky, ako napríklad dedenie a náhľad do zdravotnej dokumentácie“

Zľava politici Erik Tomáš, Jana Bittó Cigániková, György Gyimesi a moderátor Rastislav Iliev. – Foto: ta3.com

„Je potrebné upratať digitálny priestor,“ odpovedal na otázku o tom, aké by navrhol opatrenie proti šíreniu nenávisti na sociálnych sieťach. Tomáš si myslí, že hovoriť o tolerancii je namieste. Považuje však za potrebné rozprávať tiež o konzervatívnych hodnotách či tradičnej rodine.

Politici hovorili aj o zodpovednosti Mikulca

Ani jeden z poslancov sa zatiaľ nevyslovil za odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) v súvislosti s dvojnásobnou vraždou. Tomáš chce počkať na závery kontrol konania bezpečnostných zložiek. Skonštatoval však, že Mikulec už na svojej pozícii dávno nemal byť a na jeho mieste by sám odišiel. Podľa Gyimesiho nezlyhala ani polícia, ani minister. Ako argumentoval, nie je možné, aby polícia monitorovala milióny účtov na sociálnych sieťach. Bittó Cigániková by žiadala vyvodenie zodpovednosti, iba ak by odborníci potvrdili zlyhanie polície. Podobne ako Tomáš však vidí iné Mikulcove zlyhania.

SaS plánuje podporiť otvorenie schôdze

V súvislosti s tragédiou na zastávke Zochova v Bratislave sa Tomáš a Gyimesi zhodujú na potrebe sprísniť tresty za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Bittó Cigániková, odvolávajúc sa na odborníkov, tvrdí, že tresty sú dostatočné. Otvorenie schôdze Národnej rady SR k zvyšovaniu tohtoročného rozpočtu a zrejme aj samotný návrh plánuje SaS podľa poslankyne podporiť. Poslanci Hlasu-SD zotrvajú vo svojom negatívnom postoji k otvoreniu schôdze.

Celú diskusiu si môžete pozrieť na stránke ta3.com.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gyimesi rozplakal Cigánikovú: Chce zakazovať dúhové vlajky a povie, že necíti zodpovednosť!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti