Jednou z najväčších a najznámejších síl, ktorá sa aktuálne stará o obranu Ukrajiny, je aj dobrovoľnícky prápor Kraken.Ten podľa všetkého vzbudzuje rešpekt aj v očiach ruských vojakov, aj keď sú okolnosti jeho vzniku a jeho samotná existencia opradené množstvom kontroverzií. Veliteľ Krakenu Konstantin Nemičev odštartoval svoju politickú kariéru v krajne pravicovej strane Národný zbor a stihol už aj kandidovať za starostu Charkova. V radoch práporu však nemá byť jediným radikálnym/extrémistickým pravičiarom. Hovorí sa, že prápor je do značnej miery tvorený ultranacionalistami, čo však samotný prápor odmieta ako ruskú propagandu. Treba však mať na pamäti ľudovú múdrosť, že bez vánku sa ani list nepohne.
Kraken je často prirovnávaný k práporu Azov, ktorý dlho pracoval na obrane prístavu Mariupol. Obidva vojenské úpravy by mali pôsobiť v takzvanej šedej zóne, čo znamená, že síce pôsobia pod ministerstvom obrany, no nie sú oficiálnou súčasťou ukrajinskej armády.
Mohlo by vás zaujímať:
Niektorí bojovníci pred vstupom do práporu napríklad nikdy nedržali zbraň v ruke, čo spôsobuje pochybnosti o tom, či s ňou vedia narábať uvážene a zodpovedne. Typický príslušník Krakena je totižto mladý bojovník, bez patričných skúseností na tento typ boja. Existujú aj podozrenia, že Kraken nešetrne narába s ruskými zajatcami. Spravodajská televízia BBC dokonca uverejnila video, na ktorom ukrajinskí bojovníci strieľajú do nôh ruských vojakov, pri čom podľa médií ide práve o príslušníkov práporu Kraken.
Chcú viac zbraní
To, že bojovníci v radoch Krakenu nemajú patričné skúsenosti, potvrdzuje aj konkrétna skúsenosť konkrétneho bojovníka Antona. Ten v rámci Krakenu pôsobí v Ruskej Lozovej, čo je predmestie Charkova. Jeho výcvik mal byť veľmi rýchly. „Namiesto armádnych vozidiel jazdíme v pick-upoch nalakovaných nazeleno. Kamufláž na AK-47 som si tiež robil sám,“ uviedol Anton podľa Hospodárskych novín.
Skúsenosti s bojom pri tom nemal takmer žiadne. „Bojovať sme sa naučili v bojoch,“ dodal. Morálka a organizácia by však na druhej strane mala byť v Krakene, ktorý by mal dnes združovať približne 1 800 bojovníkov lepšia, ako priamo v ukrajinskej armáde. „Bojoval som na Donbase a tu je lepšia organizácia,“ súhlasí ďalší bojovník, dvadsaťsedemročný Oleg Sapalenko.
Anton ďalej tvrdí, že od spojencov potrebujú zbrane. „Všetko, čo od sveta potrebujeme na zatlačenie Rusov späť za hranice, sú zbrane. Bojujeme tu proti impériu,“ vyhlásil Anton. Je však otázne, či je múdre poskytovať zbrane útvaru, ktorého bojovníci nie sú vycvičení na ich používanie.
Ultranacisti a násilníci?
Ako sme už uviedli, príslušníci Krakenu aj napriek svojej činnosti, ktorú prezentujú ako šľachetnú snahu chrániť vlasť, čelia viacerým obvineniam. Okrem vyznávania krajne pravicovej ideológie je to aj údajne zlé zaobchádzanie s ruskými vojnovými zajatcami, čím by nie len Kraken, ale aj Ukrajina bola podozrivá z porušenia Ženevských dohovorov a z vojnového zločinu.
Moskva v máji zaradila šéfa práporu Nemičeva na zoznam hľadaných osôb pre pokus o vraždu ôsmich ruských vojakov pri Charkove. Ruská strana pri tom odkazuje na videá, na ktorých majú ukrajinskí vojaci, vraj priamo z Krakenu, strieľať do nôh ruských vojakov. K tomu, že na mieste sa v čase útoku pohybovali práve príslušníci Krakenu, dospela vo svojom šetrení aj stanica BBC. Nemičev označil videá za falošné aj napriek tomu, že pôsobia autenticky.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ukrajinský nacionalizmus, vojnové zločiny a násilie? Popri Azove vznikol aj prápor Kraken!