eReport.sk
Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko.
Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko. Zdroj: ukrinform.net

Mariupoľ je vraj v karanténe. Starosta: Už prepukla dyzentéria a cholera!


Cholera a ďalšie smrteľné choroby môžu zabiť tisíce ľudí v juhoukrajinskom meste Mariupol, pretože tam ležia neodnesené mŕtvoly a s letom prichádza teplejšie počasie, upozornil v piatok starosta Vadym Bojčenko. Citovala ho tlačová agentúra Reuters.

Podľa Bojčenka sú studne kontaminované mŕtvolami ľudí zabitých počas dlhých týždňov ruského bombardovania a obliehania mesta a odnášanie tiel ruskými okupantmi postupuje pomaly.

V meste sa má nachádzať približne 100-tisíc ľudí

„Už prepukla dyzentéria (hnačkové ochorenie) a cholera. Žiaľ, takýto je odhad našich lekárov: vojna, ktorá vzala život vyše 20.000 obyvateľom…, si s prepuknutím nákazlivých chorôb vyžiada ďalšie tisíce životov Mariupolčanov,“ povedal starosta pre ukrajinskú štátnu televíziu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke Konstantin Nemičev.
  2. Vojna sa tak skoro neskončí
  3. Solidárnosť Európy je viac ako potrebná

Bojčenko, ktorý sa nachádza mimo Mariupola, informoval, že mesto je uzavreté do karantény. Ukrajina uviedla, že v Mariupole sa teraz nachádza približne 100.000 ľudí. Toto kedysi životom pulzujúce mesto malo pred začiatkom vojny okolo 430.000 obyvateľov, ale v súčasnosti je z neho mestská pustatina.

WHO už na možnosť vypuknutia cholery upozorňovala

Bojčenko minulý mesiac povedal, že ruské bombardovanie premenilo Mariupol na „stredoveké geto“, a v piatok vyhlásil, že obyvatelia sú nútení piť vodu zo studní, lebo mesto nemá tečúcu vodu ani funkčnú kanalizačnú sieť.

Starosta vyzval Organizáciu Spojených národov (OSN) a Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK), aby spoločne pracovali na vytvorení humanitárneho koridoru, cez ktorý budú môcť ľudia mesto opustiť. Doteraz v ňom totiž nie je centralizované zásobovanie vodou, elektrinou ani plynom.

Rusko tvrdí, že sa snaží zaistiť poskytovanie základných verejných služieb obyvateľom na územiach, ktoré okupuje.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už minulý mesiac upozorňovala, že v Mariupole môže vypuknúť cholera. Britské ministerstvo obrany v piatok varovalo, že v Mariupole hrozí riziko veľkej epidémie cholery, pretože zdravotnícke služby sú zrejme pred kolapsom.

Rusko tvrdí, že sa snaží zaistiť poskytovanie základných verejných služieb obyvateľom na územiach, ktoré okupuje. Rusko sa zatiaľ nevyjadrilo k tvrdeniam Bojčenka alebo britského ministerstva obrany. Moskva tvrdí, že jej „špeciálna vojenská operácia“ má cieľ odzbrojiť a „denacifikovať“ Ukrajinu. Kyjev a jeho spojenci to označujú za nevyprovokovanú agresívnu vojnu s cieľom dobyť ukrajinské územie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mariupoľ je vraj v karanténe. Starosta: Už prepukla dyzentéria a cholera!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne