tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj
Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr

Ukrajina tvrdí, že Nord Stream poškodili ruskí teroristi. Zelenskyj s Amerikou chcú zachrániť Európu

Spojené štáty sú pripravené pomôcť európskym spojencom v oblasti energetickej bezpečnosti po tom, ako sa na plynovodoch Nord Stream zistili úniky plynu. Uviedli tiež, že analyzujú informácie, či ide o dôsledok útoku alebo nejaký druh sabotáže. Podľa agentúry AFP sa takto vyjadril americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Nord Stream2 - ilustračné foto
 2. Ruský prezident Vladimir Putin.
 3. Americký prezident Joe Biden
 4. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
 5. Na ilustračnej snímke potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori.
 6. Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm v utorok 27. septembra 2022.
 7. Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj
 8. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
 9. Lídri členských krajín NATO. V prednom rade vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová.
 10. Ruský prezident Vladimir Putin
 11. Nord Stream2 - ilustračné foto
 12. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podľa Blinkena tieto úniky nebudú mať významný vplyv na energetickú odolnosť Európy. Za rozhodujúci faktor označil to, že sa pracuje na riešení energetickej bezpečnosti pre Európu a „v tejto súvislosti aj pre celý svet, a to tak krátkodobo, ako aj dlhodobo.“

Pomoc

Poukázal i na úsilie USA zvýšiť dodávky skvapalneného zemného plynu, ktoré sa zintenzívnilo od invázie ruskej armády na Ukrajinu, keďže spojenci Spojených štátov – najmä Nemecko – sa snažia znížiť svoju závislosť od ruskej energie.

Poradca pre národnú bezpečnosť USA Jake Sullivan označil úniky plynu z plynovodov Nord Stream za „zjavnú sabotáž“ a potvrdil pripravenosť USA podieľať sa na zaistení energetickej bezpečnosti Európy.

Ukrajina ukazuje na Rusko

Podľa predstaviteľov Ukrajiny za únikmi plynu z potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 je Rusko. Ukrajina tiež deklarovala, že toto konanie sa nerovná „ničomu inému ako teroristickému útoku“.

Výbuchy v Baltickom mori

Fotografie zhotovené dánskou armádou ukázali veľké zhluky bublín na hladine Baltického mora, zatiaľ čo švédsky seizmologický inštitút informoval o výbuchoch pod vodou.

Do vzdialenosti piatich námorných míľ (približne deväť kilometrov) od troch miest úniku plynu bola zakázaná plavba. Prelety lietadiel sú zakázané do vzdialenosti jedného kilometra od danej lokality.

Dánske úrady deklarovali, že tieto incidenty s únikom plynu nemajú žiadne dôsledky na bezpečnosť alebo zdravie miestnych obyvateľov.

Leyenová, ktorá ruský plyn nechce, sa hnevá, že už nebude

„Akékoľvek úmyselné narušenie aktívnej európskej energetickej infraštruktúry je neprijateľné a povedie k čo najráznejšej reakcii,“ uviedla predsedníčka EK.

Ani jeden z poškodených plynovodov v čase úniku nebol v prevádzke. Ich poškodenia však zmarili aj posledné nádeje, že Európa by mohla pred začiatkom zimy ešte dostať plyn cez Nord Stream 1.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina tvrdí, že Nord Stream poškodili ruskí teroristi. Zelenskyj s Amerikou chcú zachrániť Európu

Odoberať
Upozorniť na
22 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku