tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na ilustračnej snímke potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori.
Na ilustračnej snímke potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori. Zdroj: tasr/ap

Cez Nord Stream1 už plyn nepotečie. Leyenová zúri, Moskva hovorí o úmyselnej sabotáži

K únikom plynu z Nord Stream 2 a potom z Nord Stream 1 došlo krátko pred utorkovým slávnostným sprevádzkovaním plynovodu Baltic Pipe, ktorý bude dodávať plyn z Nórska do Poľska. Ten je kľúčový pre Varšavu, ktorá už roky pracuje na znížení závislosti od dovozu surovín z Ruska.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. plynovod Vojany Užhorod
  3. Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm v utorok 27. septembra 2022.
  4. spojené štáty sa bránia
  5. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
  6. Lídri členských krajín NATO. V prednom rade vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  7. Ruský prezident Vladimir Putin
  8. Nord Stream2 - ilustračné foto
  9. spojené štáty sa bránia
  10. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Ani jeden z poškodených plynovodov v čase úniku nebol v prevádzke. Ich poškodenia však zmarili aj posledné nádeje, že Európa by mohla pred začiatkom zimy ešte dostať plyn cez Nord Stream 1.

„Akékoľvek úmyselné narušenie aktívnej európskej energetickej infraštruktúry je neprijateľné a povedie k čo najráznejšej reakcii.“

Ursula von der Leyen

Európa i Rusko hovoria o sabotáži

 Európski politici a bezpečnostní experti tvrdia, že úniky plynu zrejme spôsobili trhliny v plynovodoch spôsobené sabotážou. Reuters cituje Dmitriho Peskova, ktorý povedal, že sa nateraz nedá vylúčiť žiadna z možností. Hovorca Kremľa dodal, že incidenty treba bezodkladne vyšetriť, keďže ovplyvňujú energetickú bezpečnosť na celom európskom kontinente.

Plyn už zrejme nebude aj vďaka Ukrajine

Ruský energetický koncern Gazprom pohrozil, že zastaví dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu. Dôvodom je spor s ukrajinským Naftogazom, na ktorý môže Moskva uvaliť sankcie. To spôsobilo nárast ceny referenčného európskeho kontraktu na plyn až o 22 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Ship or pay

Naftogaz pred dvomi týždňami oznámil nové arbitrážne konanie proti Gazpromu. Požaduje, aby ruský koncern zaplatil za transport plynu cez Ukrajinu v súlade s klauzulou ship-or-pay, čo znamená, že musí platiť za rezervované kapacity, aj keď ich nevyužíva. Gazprom zasa tvrdí, že nemôže platiť za objemy, ktoré Ukrajina neakceptuje po tom, ako prevádzkovateľ ukrajinskej siete zastavil transport cez jednu vetvu v súvislosti s vojnou.

Zdroj: tasr, Reuters


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cez Nord Stream1 už plyn nepotečie. Leyenová zúri, Moskva hovorí o úmyselnej sabotáži

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku