eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: tasr/ap

Putin odmietol zodpovednosť Ruska za energetickú krízu: Stačí zrušiť sankcie na Nord Stream 2!

Ruský prezident Vladimir Putin odmietol zodpovednosť Ruska za energetickú krízu v Európe a povedal, že ak chce Európska únia viac plynu, tak nech zruší sankcie, ktoré bránia sprevádzkovaniu plynovodu Nord Stream 2. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Ruský prezident Vladimir Putin.
 2. Americký prezident Joe Biden
 3. Na ilustračnej snímke potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori.
 4. Ilustračné foto
 5. Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm v utorok 27. septembra 2022.
 6. Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin
 7. Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová
 8. Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor
 9. benzínka čerpacia stanica pumpa vodič tankovanie
 10. Nord Stream2 - ilustračné foto
 11. Vydiera Zelenský niečim Bidena?
 12. Zľava Richad Sulík a Karel Hirman.

Putin pre médiá na okraj samitu Šanghajskej organizácie spolupráce, ktorá sa koná v uzbeckom Samarkande, povedal, že „ak je situácia v Európe taká vážna, stačí zrušiť sankcie na Nord Stream 2. Ten má kapacitu 55 miliárd kubických metrov ročne“. 

Brzdou v distribúcii plynu je Nemecko

Plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska po dne Baltického mora do Nemecka a prechádza prakticky rovnakou trasou ako starší Nord Stream 1, je už dokončený, Nemecko ho však pre vojnu na Ukrajine odmietlo sprevádzkovať. Navyše, po tom, čo v reakcii na vojnu západné štáty uvalili na Rusko bezprecedentné sankcie, Moskva obmedzila dodávky plynu do Európskej únie a ceny suroviny prudko vzrástli.

Všetko stojí a padá na bezprecedentných sankciách

Európa obvinila Rusko, že využíva energie ako zbraň za sankcie, ktoré Západ uplatňuje voči Moskve pre inváziu na Ukrajinu. Moskva však tvrdí, že sú to západné krajiny, ktoré vedú proti Rusku ekonomickú vojnu a západné sankcie, ktoré vyradili z prevádzky plynovod Nord Stream 1. Ten je kľúčovou trasou na dodávky suroviny do Nemecka, najsilnejšej európskej ekonomiky.

V súvislosti s Nord Stream 1 Putin začiatkom septembra oznámil, že za odstavenie tohto plynovodu je zodpovedný Západ a dodávky plynu do Európy sa môžu obnoviť po tom, ako sa uvoľnia sankcie proti Rusku, čo mu umožní opraviť turbíny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin odmietol zodpovednosť Ruska za energetickú krízu: Stačí zrušiť sankcie na Nord Stream 2!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti