tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj
Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr

Nová pomoc Ameriky pre Zelenského má hodnotu jednej miliardy dolárov. Balík obsahuje i dodávku zbraní

Spojené štáty v stredu oznámili nový balík pomoci pre Ukrajinu vo forme zbraní a zásob v hodnote 1,1 miliardy dolárov. Nová pomoc má ukrajinskú armádu posilniť v strednodobom a dlhodobom horizonte.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na ilustračnej snímke potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori.
  2. Na ilustračnej snímke zľava Zuzana Čaputová, Boris Kollár (Sme rodina), Eduard Heger a Jaroslav Naď (obaja OĽANO) tlieskajú počas osláv výročia SNP v Banskej Bystrici 29. augusta 2022.
  3. Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj
  4. Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin
  5. Hudobná legenda Roger Waters
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Balík objednávok pre amerických vojenských dodávateľov zahŕňa raketové systémy HIMARS a muníciu, systémy na likvidáciu dronov, radary a obrnené vozidlá, uvádza sa v oznámení amerického ministerstva obrany.

Miliardy pre Zelenského

Od januára 2021 vyčlenili Spojené štáty celkovo približne 16,9 miliardy USD na bezpečnostnú pomoc Ukrajine. Od roku 2014 Spojené štáty venovali Ukrajine približne 19 miliárd USD na bezpečnostnú pomoc a viac ako 16,2 miliardy USD od začiatku nevyprovokovanej a brutálnej invázie Ruska. dňa 24. februára.

Zbrane na obranu demokracie

Nový balík pomoci schválený administratívou Joe Bidena, okrem vysokej finančnej injekcie zahŕňa aj dodávku ďalších zbraní. Tie majú slúžiť na obranu životov a demokracie. Medzi iným Amerika Ukrajine podaruje 18 delostreleckých raketových systémov (HIMARS), 150 obrnených transportérov, 150 taktických vozidiel na ťahanie zbraní i radary. Pomoc zahŕňa i financovanie rôznych školení pre ukrajinských vojakov a údržbu dodanej vojenskej techniky. Otázkou je, koľko z tejto pomoci skončí naozaj tam, kde je treba.

Tam kde treba?

Jonas Ohman ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Blue-Yellow, organizácie so sídlom v Litve, ktorá sa od začiatku vojny s Ruskom stretáva s jednotkami v prvej línii a dodáva im vojenskú pomoc zo Západu, odhadol, že len „30 – 40 %“ dodávok prichádzajúcich cez hranicu dosiahlo svoje konečné miesto určenia.

Zbrane i vybavenie podľa Ohmana končia často v rukách priekupníkov a pašerákov, najmä tie, ktoré sú americkej výroby, keďže na čiernom trhu majú najvyššiu hodnotu. Do rúk rôznych gangov sa tak mohli dostať i zbrane, ktoré sa rozdávali nekontrolovateľne hneď po vypuknutí vojny v mestách Ukrajiny na príkaz prezidenta Volodymyra Zelenského.

Zdroj: cbsnews, Kielsky institute,defense.gov


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nová pomoc Ameriky pre Zelenského má hodnotu jednej miliardy dolárov. Balík obsahuje i dodávku zbraní

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku