eReport.sk
Ukrajina a Rusko
Na videosnímke poškodená priehrada Nova Kachovka 6. júna 2023 na juhu Ukrajiny. Ukrajina v utorok ráno obvinila Rusko, že vyhodilo do vzduchu veľkú priehradu Nova Kachovka na rieke Dneper v južnej Chersonskej oblasti, a nariadila evakuácie ľudí zo záplavových zón. Foto: TASR/AP

Kyjev obviňuje Moskvu. Rusko Ukrajinu. OSN otvorene hovorí, že si nie sú istí tým, kto zničil priehradu

Ukrajina a Rusko sa počas utorňajšieho mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v New Yorku opäť navzájom obvinili z útoku na Kachovskú priehradu na juhu Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúr DPA a Reuters.

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycja obvinil Moskvu z odpálenia „bomby hromadného ničenia“. Hovoril o „akte ekologického a technologického terorizmu“.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Veľké protesty v Čechách
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  3. Zelenskyj poriadne vypenil
  4. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane
  5. Kremeľ tvrdo reaguje
  6. Poľnohospodárska katastrofa.

Na druhej strane podľa ruského veľvyslanca pri OSN Vasilija Nebenziu išlo o zámernú sabotáž, ktorú vykonal Kyjev“, a ktorá by sa mala označiť za „vojnový zločin alebo teroristický čin“.

Ani jeden z nich pre svoje tvrdenia neposkytol žiadne dôkazy, píše Reuters.

Zasadnutie chce aj Rusko aj Ukrajina

O mimoriadne zasadnutie BR OSN požiadalo Rusko aj Ukrajina.

Na otázku, či Spojené štáty vedia, kto je za zničenie priehrady zodpovedný, zástupca amerického veľvyslanca pri OSN Robert Wood ešte pred samotným zasadnutím povedal: „Vôbec si nie sme istí. Domnievame sa, že v najbližších dňoch budeme mať viac informácií“. Podľa neho však nedáva zmysel, aby Ukrajina také niečo urobila svojmu vlastnému ľudu a svojmu územiu.

OSN nemá nezávislé informácie

Generálny tajomník OSN António Guterres ešte pred zasadnutím uviedol, že OSN nemá nezávislé informácie o okolnostiach, ktoré viedli k zničeniu Kachovskej priehrady. „Jedna vec je však jasná. Je to ďalší zničujúci dôsledok ruskej invázie na Ukrajinu,“ uviedol.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths na zasadnutí BR OSN povedal, že „úplný rozsah katastrofy sa naplno prejaví až v najbližších dňoch“.

„Už teraz je však jasné, že to bude mať vážne a ďalekosiahle následky pre tisíce ľudí na juhu Ukrajiny na oboch stranách frontovej línie,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kyjev obviňuje Moskvu. Rusko Ukrajinu. OSN otvorene hovorí, že si nie sú istí tým, kto zničil priehradu

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php