eReport.sk
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (vľavo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím ukrajinským rezortným partnerom Dmytrom Kulebom po ich stretnutí v Kyjeve 10. mája 2022.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (vľavo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím ukrajinským rezortným partnerom Dmytrom Kulebom po ich stretnutí v Kyjeve 10. mája 2022. Foto: tasr/ap

Svetové mocnosti prisľúbili podporu Ukrajine až do „víťazstva“. Kuleba: To náš boj vrátil dôveru v G7!


Priemyselne najrozvinutejšie krajiny zo skupiny G7 v piatok prisľúbili neotrasiteľnú podporu Ukrajine vo vojne s Ruskom. Európska únia tiež mieni zvýšiť vojenskú pomoc Kyjevu o vyše pol miliardy dolárov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.  

Ministri zahraničných vecí krajín zo skupiny G7 sa zišli v druhý deň svojho trojdňového stretnutia (12.-14. mája) v nemeckom turistickom stredisku Wangels. Pridali sa k nim aj šéfovia diplomacie Ukrajiny a Moldavska.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian vyhlásil, že skupina G7 je „veľmi silne jednotná“ v ochote „dlhodobo pomáhať Ukrajine v boji za svoju suverenitu – až do víťazstva Ukrajiny“.

Zľava námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová, britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová, japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši, nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, taliansky šéf diplomacie Luigi Di Maio, šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas stretnutia ministrov zahraničných vecí skupiny G7 vo Weissenhäuser Strand na severe Nemecka vo štvrtok 12. mája 2022. – Foto: tasr/ap

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že Únia prisľúbila Ukrajine ďalších 500 miliónov eur vojenskej pomoci. Táto suma zvýši celkovú vojenskú pomoc Ukrajine na dve miliardy eur, dodal.

V týchto časoch je veľmi dôležité, aby sme stále vytvárali tlak na Vladimira Putina tým, že budeme dodávať zbrane Ukrajine, že budeme stupňovať sankcie.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.

„Recept je jasný – treba viac toho istého,“ povedal Borrell. „Vytvárať ďalší tlak na Rusko, aj ekonomickými sankciami. Pokračovať v práci na medzinárodnej izolácii Ruska. Bojovať proti dezinformáciám o následkoch vojny… A vystupovať v podpore Ukrajiny ako jednotný front,“ uviedol Borrell.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová tiež vyzvala na ďalšiu podporu Ukrajiny. „V týchto časoch je veľmi dôležité, aby sme stále vytvárali tlak na Vladimira Putina tým, že budeme dodávať zbrane Ukrajine, že budeme stupňovať sankcie,“ povedala Trussová.

V piatok sa k nim na stretnutí G7 pridal aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Ten ocenil odhodlanie týchto krajín pomáhať Kyjevu, ale tiež tieto popredné svetové demokracie vyzval, aby zašli v pomoci ešte ďalej.

„Dnes som požiadal krajiny z G7, aby prijali legislatívu a zaviedli do praxe všetky postupy potrebné na skonfiškovanie majetku ruského štátu a dali ho Ukrajine, ktorá tieto peniaze využije na (povojnovú) obnovu,“ oznámil ukrajinský minister.

To Ukrajina urobila z G7 znova silnú skupinu. To náš boj vrátil dôveru v G7, že dokáže usmerňovať medzinárodné záležitosti a bojovať proti pokusom autoritárskych režimov poraziť demokracie.

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

Kuleba takisto vyzval EÚ, aby zaistila, že sa naozaj zavedie do platnosti embargo na ruskú ropu. Varoval totiž, že neuplatňovanie tohto šiesteho balíka sankcií Európskej únie bude znamenať „rozbitie“ jej jednoty.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí s novinármi počas vyhlásenia na summite ministrov zahraničných vecí skupiny G7 pred zámkom Weissenhaus pri pobreží Baltského mora v nemeckom meste Weissenhaeuser Strand 13. mája 2022. – Foto: tasr/ap

Vojna na Ukrajine viedla k väčšej jednote medzi západnými spojencami, povedal Kuleba. „To Ukrajina urobila z G7 znova silnú skupinu. To náš boj vrátil dôveru v G7, že dokáže usmerňovať medzinárodné záležitosti a bojovať proti pokusom autoritárskych režimov poraziť demokracie,“ dodal ukrajinský minister.

Členmi G7 skupiny sú Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a USA.

Na piatkovom stretnutí sa zúčastnil aj moldavský minister zahraničných vecí Nicu Popescu. Ten ocenil úlohu EÚ v tejto kríze a poďakoval sa skupine G7 za to, že jeho krajine pomáha zvládať dôsledky vojny vrátane príchodu množstva utečencov, píše AFP. Členmi G7 skupiny sú Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a USA.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Na snímke 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022.
 2. Vládna nepomoc?
 3. Rusko musí byť vylúčene!
 4. Nový dezignovaný rakúsky spolkový kancelár a doterajší minister vnútra Karl Nehammer.
 5. Ruský prezident Vladimir Putin.
 6. Zelenský predostrel svoje požiadavky
 7. Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio.
 8. 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022. Súdna sieň bola plná novinárov.
 9. Peter Weiss
 10. Na kombosnímke zľava Richard Mills a Vasilij Nebenzia.
 11. Liz Trussová

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svetové mocnosti prisľúbili podporu Ukrajine až do „víťazstva“. Kuleba: To náš boj vrátil dôveru v G7!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: