eReport.sk
Fínsky prezident Sauli Niinistö.
Fínsky prezident Sauli Niinistö. Foto: tasr/ap

Takže nie plyn, stopnú ruskú elektrinu: Moskva od soboty zastaví jej dodávky do Fínska! 

Už vo štvrtok (12.5.) sa objavila správa o tom, že z Ruskej federácie prestane prúdiť do Fínska plyn. „Rusko, ktoré vo vojne (na Ukrajine) neuspelo, použije svoju energetickú zbraň proti európskym krajinám. Ruská ekonomika trpí sankciami, no Rusko bude okamžite môcť vyvíjať tlak na krajiny, ktoré sú závislé od jeho fosílnej energie, najmä plynu,“ uviedol včera denník Iltalehti s tým, že kľúčoví fínski politici boli varovaní, že Rusko môže v piatok (teda dnes 13. 5.) zastaviť dodávky zemného plynu do krajiny. Aktuálne oficiálne správy však informujú, že nie plyn, ale elektrická energia z Ruskej federácie, bude tým energonosičom, ktorého dodávky sa zastavia.

Ruská energetická spoločnosť Inter RAO prestane od soboty dodávať elektrickú energiu do Fínska. Uviedol to v piatok fínsky prevádzkovateľ elektrickej prenosovej sústavy Fingrid. Nedostatok elektriny bude kompenzovaný dovozom väčšieho množstva elektriny zo Švédska. TASR informácie prevzala od agentúr AFP a Reuters.

Dôvod? Neschopnosť platiť, tvrdí ruská strana

„Sme nútení pozastaviť dovoz elektriny od 14. mája,“ uviedla firma RAO Nordic, ktorá je dcérskou spoločnosťou ruského štátneho energetického holdingu Inter RAO. Ako dôvod uviedla neschopnosť platiť za elektrinu dodanú z Ruska. Dodávky elektrickej energie budú prerušené o polnoci z piatka na sobotu.

Fíni to chcú kompenzovať aj s pomocou Švédov

Fingrid tvrdí, že vo Fínsku nehrozia výpadky elektrickej energie, pretože „v poslednom čase dovážaná elektrina z Ruska pokrývala približne desať percent celkovej spotreby Fínska“. Nedostatok bude podľa fínskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy kompenzovaný z iných zdrojov.

„Nedostatok dovozu elektriny z Ruska bude kompenzovaný dovozom väčšieho množstva elektriny zo Švédska a výrobou väčšieho množstva elektriny vo Fínsku,“ uviedol viceprezident pre prevádzku energetických systémov spoločnosti Fingrid Reima Päivinen.

Stopnutie plynu Fínsku označil Peskov za hoax

Správa o prerušení dodávok elektrickej energie prišla deň po tom, ako fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová v spoločnom vyhlásení oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do NATO. V ten istý deň v úvode spomínaný fínsky denník Iltalehti priniesol informáciu, že Rusko môže od piatka zastaviť dodávky zemného plynu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to označil za „novinový hoax“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Eduard Heger a Sanna Marinová.
  2. Generálny riaditeľ spoločnosti Gasum Mika Wiljanen
  3. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).
  4. Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na vojenskej prehliadke pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve v pondelok 9. mája 2022.
  5. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (vľavo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím ukrajinským rezortným partnerom Dmytrom Kulebom po ich stretnutí v Kyjeve 10. mája 2022.
  6. 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022. Súdna sieň bola plná novinárov.
  7. Na kombosnímke zľava Richard Mills a Vasilij Nebenzia.
  8. Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takže nie plyn, stopnú ruskú elektrinu: Moskva od soboty zastaví jej dodávky do Fínska! 

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti